Oddział Dziecięcy raciborskiej biblioteki. Na tym miejscu wzorowali się inni
Wychowało się tu kilka pokoleń czytelników. Na coroczne bale karnawałowe przychodziły tłumy, a przedstawiania teatralne były słynne w całym Raciborzu. Zapraszamy do lektury i obejrzenia zdjęć Oddziału Dziecięcego w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” z okazji 70-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.
Za datę powstania samodzielnego Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu można uznać 1958 rok. Musiało upłynąć jednak 7 lat, zanim oddział osiągnął pełną samodzielność. Uroczyste otwarcie nastąpiło 17 maja 1965 roku w lokalu przy ul. Wojska Polskiego 4. Od tej pory zauważyć można ciągły wzrost czytelnictwa. W wypożyczalni zastosowano wolny dostęp do półek, a w czytelni z sukcesem organizowano wieczory baśni, przedstawienia kukiełkowe oraz lekcje biblioteczne. Prowadzony był także kącik informacyjno - bibliograficzny w oparciu o księgozbiór oraz kartoteki zagadnieniowe. Oddział zaopatrzono także w nowinki technologiczne - magnetofon, płyty z nagraniami baśni, aparat wąskotaśmowy, projektor „Bajka” oraz powiększalnik fotograficzny.
Na stałe do kalendarza imprez organizowanych w Oddziale Dziecięcym wpisały się zabawy noworoczne w karnawale, spotkania autorskie (gościli tu m.in. Zbigniew Nienacki, Hanna Zdzitowiecka, Maria Kędziorzyna, a także wnuk Henryka Sienkiewicza Julian Sienkiewicz), konkursy literackie, wieczory i poranki z baśnią. Jednym słowem biblioteka tętniła życiem przez cały rok. W 1970 roku założono w bibliotece Klub Poszukiwaczy Śladów Przeszłości, którego zadaniem było zbieranie zdjęć, spisywanie wspomnień, przeprowadzanie wywiadów i ankiet z pionierami życia gospodarczo-kulturalnego w Raciborzu w okresie 1945-46.
Oddział Dziecięcy był w owym czasie wzorem i przykładem dla innych bibliotek tego typu w województwie opolskim, bo w latach 1950–1975 miasto administracyjnie należało do województwa opolskiego. Dlatego też w Raciborzu organizowano seminaria dla bibliotekarzy oddziałów dziecięcych i instruktorów, jak również praktyki bibliotekarek dziecięcych z całego województwa opolskiego.
Lata 80. i 90. w Oddziale dla Dzieci podobnie jak w pozostałych oddziałach i filiach MBP, to lata zastoju spowodowane w dużym stopniu kryzysem gospodarczym i politycznym w kraju. Prężna działalność Oddziału rozpoczęła się ponownie w 2002 roku, kiedy to biblioteka została przeniesiona z lokalu przy ul. Wojska Polskiego 4 do budynku Biblioteki przy ul. Kasprowicza 12. To już jednak osobny rozdział, który szeroko zostanie omówiony w kolejnym artykule.
Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoją bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.
źródło: MiPBP w Raciborzu, opr. (d).