Tancerze z raciborskiego "Źródła" Wielkanoc spędzili na Cyprze
W dniach od 16 do 25 kwietnia Dziecięcy Zespół „Raciborzanie” ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” reprezentował Polskę na XXI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na Cyprze Północnym. Wyjazd był możliwy dzięki nominacji polskiej sekcji Międzynarodowej Organizacji CIOFF*.
Spotkania z najważniejszymi
Rangę Festiwalu potwierdzały liczne oficjalne spotkania, m.in. z prezydentem i premierem Cypru, z Ministrem Kultury i Sztuki oraz z ambasadorem Turcji. Koncerty odbywały się przy pełnej widowni w siedzibie rządu, parlamentu, amfiteatrze, na stadionie, w porcie. Poprzedzały je barwne taneczne korowody. Wszystkie prezentacje sceniczne były emitowane w telewizji, co mogli na miejscu w Polsce oglądać rodzice dzieci.
Święta na Cyprze
Dla małych tancerzy była to niezwykła przygoda. Grupa dzieci wieku od 7 do 12 lat najpierw dojechała do Pragi pociągiem, następnie poleciała do Stambułu, a stamtąd kolejnym samolotem do Ercanu. Wraz z zespołami dziecięcymi z Turcji, Macedonii, Anglii, Kirgizji, Litwy i Finlandii mali artyści zamieszkali nad samym morzem w pięciogwiazdkowym Hotelu Acapulco.
Czas wolny spędzali w morzu, parku wodnym i w kilkunastu basenach. Wśród przygotowanych dla nich atrakcji najciekawsze było puszczanie latawców na plaży, malowanie plakatów, zwiedzanie twierdzy w Girne.
Czas pobytu na wyspie zbiegł się ze świętami Wielkanocnymi, które ze względu na dominujący na Cyprze Islam były całkiem inne niż zawsze. Organizatorzy zaskoczyli Polaków świątecznym śniadaniem, na którym specjalnie dla nich znalazły się pisanki, żurek oraz tort w kształcie zająca. Raciborzanie znaleźli pod palmami paczuszki ze słodyczami „od zajączka”, a w niedzielę wzięli udział we mszy w jedynym na wyspie katolickim kościele. Dzieci nie zapomniały też o tradycji Lanego Poniedziałku.
Kolejne plany
- Już w przyszłym roku nasi tancerze mają pojechać do bardzo odległej Kirgizji, a tamtejszy zespół ma wziąć udział w organizowanym co roku przez „Źródło” Festiwalu w Raciborzu – przekazuje kierownik i choreograf grupy Aldona Krupa – Gawron, która w trakcie minionego wyjazdu nawiązała nowe międzynarodowe kontakty, które mają zaowocować kolejnymi dalekimi wyjazdami.
źródło: SKZR "Źródło", fot. Bartosz Kozina, opr. (d).
* Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych.