Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nasze palenie rakiem

W całym sezonie grzewczym 2018/2019 na popularnych portalach aukcyjnych ukazywały się setki ogłoszeń z ofertami sprzedaży używanych podkładów kolejowych impregnowanych rakotwórczym olejem kreozotowym

Nasze palenie rakiem

Rozwiązanie?

Dobrze rokującym rozwiązaniem jest utylizacja kreozotu przez specjalne bakterie, które traktują szkodliwą substancję jako pożywienie i metabolizują ją. Metoda ta została opracowana przez dr hab. Magdalenę Popowską, prof. ucz. z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a rozwijana i wdrażana jest przez spółkę spin-off (BACTrem sp. z o.o.), która obecnie prowadzi wraz partnerem biznesowym próby przemysłowe tego rozwiązania. Metoda oprócz niskiego kosztu utylizacji ma tę zaletę, że skutecznie oczyszcza zarówno drewno, jak i glebę lub frakcję wodną, umożliwiając ich dalsze wykorzystanie nawet w rolnictwie.

– Skala problemu w Polsce to 15 mln drewnianych podkładów kolejowych, czyli prawie milion ton niebezpiecznych odpadów – mówi dr hab. Magdalena Popowska, prof. ucz., dyrektor Instytutu Mikrobiologii UW oraz prezes zarządu firmy BACTrem.

– Zgodnie z narodowym planem modernizacji torowisk w ciągu kilku następnych lat aż 9 tys. km torów ma zostać wymienione na nowe. Gdyby stare podkłady zostały spalone, a kreozot uległ rozproszeniu w atmosferze, środowisku, to mielibyśmy do czynienia w Polsce z katastrofą ekologiczną bez precedensu – dodaje prof. Popowska.

Dlaczego nie palić?

Na poziomie kraju i wspólnego środowiska naturalnego rozproszenie kreozotu sprawi, że nie będzie można go skutecznie utylizować już nigdy. Przepada szansa na oczyszczenie z trucizny. Nie da się wypłukać kreozotu rozproszonego w glebie na olbrzymich obszarach, zakumulowanego w roślinach, ludziach i zwierzętach. Można go wypłukać z podkładów, a następnie zupełnie przetworzyć w ciągu 15 do 30 dni w kontrolowanym środowisku z udziałem specjalnych bakterii.

Na poziomie ludzkim każdy kontakt z kreozotem, czy to poprzez wdychanie, np. podczas przenoszenia podkładów, czy po umieszczeniu w ogródku, sprawia, że wystawiamy się na olbrzymie ryzyko zachorowania na raka.

– Coraz częściej docierają do mnie zrozpaczone osoby mieszkające w domach zbudowanych z wykorzystaniem podkładów kolejowych lub drewna impregnowanego olejem kreozotowym – mówi prof. Popowska.

– Bardzo często to osoby już cierpiące na nowotwory, szukające informacji, co mają zrobić. W takiej sytuacji mogę dać tylko jedną radę: jak najszybciej opuścić taki dom. Składniki zawarte w oleju kreozotowym to rakotwórcza trucizna akumulująca się w organizmie człowieka i im dłużej jest on na ten czynnik narażony, tym szybciej może dojść do rozwoju choroby nowotworowej – dodaje prof. Popowska.

Sezon grzewczy mamy już za sobą. Niestety w związku z rozpoczynającym się sezonem ogrodniczym te same podkłady zaczynają być sprzedawane jako elementy dekoracyjne ogródków, materiał na podjazdy parkingowe, a nawet wsporniki dla roślin pnących, zarówno dekoracyjnych, jak i owoców czy warzyw.

(red.)

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_leno (93.179. * .35) 05.05.2019 20:55
oceniono 7 razy
-5
Zgłoś

Widzisz Leno napiszesz prawdę to trolle cię wyminusują,obrońcy mułu i flotu się obudzili.
Węgiel to największy syf i nie nadaje się do palenia w domach,europa już to wie ale zapyziałe wsioki dalej wolą ciepać ten czarny syf do pieców trując nas wszystkich i na szczęście siebie też.

Leno 05.05.2019 18:53
oceniono 8 razy
-6
Zgłoś

Rakotwórcze powietrze mamy ciągle gdy jest spalanie węgla i zwykłego drewna.Gdyby to było jedno ognisko jeden kocioł nie było by problemu.Ale przy setkach mamy przekroczoną właśnie dawkę i mamy rakotwórcze powietrze. Nie ma takiego problemu przy ogrzewaniu gazem.

maziizam 05.05.2019 17:16
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Najgorsze są zakazy, które więcej problemów robią niż pożytku. Przykład narkotyki kompletny zakaz zamiast pozwolić np marychę uprawiać i sprzedawać w aptekach, itd. Spowodowało więcej tragedii ludzkich przez dopalacze itd gdyż pomysłowość ludzka nie zna granic.
To samo zabroniono flotokoncentratu czy mułu i co ludzi palą podkładami według mnie bardzo dobrze bo ukazują głupotę prawa.
A tak ile może najnowszy silnik tsi WV euro 6 palić oleju nawet litr - i to nikt nie krytykuje że wszystkie silniki spalinowe palą jakąś cześć oleju szczególnie te najnowsze?
A z drugiej strony lepiej jak te podkłady spłoną w pożarze np na wysypisku śmieci czy u kogoś w domu dając jeszcze ciepło?
A to czy coś jest trucizną, nie określa substancja a dawka i woda też jest trucizną jeśli ją wypijemy na dzień od 8- 11 litrów wiec może zakazać spożywać wodę?
https://www.youtube.com/watch?v=2fMvgd1ACdg
https://www.youtube.com/watch?v=QRvnKrATtJI
https://www.youtube.com/watch?v=Ld3BklxSMPY

Marcinn 05.05.2019 16:01
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

legalne jest składowanie tego czegoś w ogródku?

~Dynis_Junior (46.134. * .101) 05.05.2019 14:24
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

A jak nas trują producenci żywności stosują wszelkiego rodzaju E .. ? Może by tak artykuł o tym zjawisku.

bill471 05.05.2019 13:42
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

W Rydułtowach na ulicy Raciborskiej jakas firma składuje i sprzedaje takie podkłady. Każdego dnia są dostarczane nowe partkie tych podkładów , polecam zainteresowanie się tym składowiskiem Policji.

~Dynis (94.177. * .90) 05.05.2019 13:37
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

A jak nas trują rolnicy stosując herbicydy i pestycydy? Może by tak artykuł o tym zjawisku.