Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wypalanie traw: niebezpieczne, szkodliwe i zabronione

Każdej wiosny wiele osób wypala trawy i roślinność, narażając swoim postępowaniem życie, zdrowie i mienie swoje oraz innych

Wypalanie traw: niebezpieczne, szkodliwe i zabronione

Na przełomie marca, kwietnia i maja na łąkach, nieużytkach, w przydrożnych rowach i na miedzach pojawiają się niszczące płomienie. Jest to znak, że rozpoczyna się sezon na wypalanie traw, które jest surowo zabronione i grozi za nie kara grzywna, a nawet więzienie.

W liczbach

Co roku strażacy w sezonie wiosennym stawiają czoła wypalaniom nieużytków. Obszary wysuszonej po ziemie roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Na terenie całego kraju w zeszłym roku odnotowano prawie 49 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Szacowane straty, które powstały w ich wyniku to prawie 33 mln zł. Spłonęło wówczas ponad 18 tys. ha traw i zginęło 7 osób. Na terenie powiatu wodzisławskiego do ich gaszenia strażacy wyjeżdżali 134 razy. W tym roku – już 90, ale z dnia na dzień liczba interwencji rośnie.

Nieodwracalne konsekwencje dla fauny i flory

Jak podkreślają strażacy, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. – Wypalanie traw jest realnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, w tym zwierząt np. gnieżdżących się przy glebie ptaków, owadów zapylających, mniejszych ssaków – mówi Jacek Filas, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że ginie wówczas cała mikroflora i mikrofauna, a w wyniku tego gleba ubożeje, a jej regeneracja znacząca się wydłuża. Z kolei zadymienie wynikające z pożaru zawiera wiele toksycznych substancji oraz znacząco zmniejsza widoczność na pobliskich drogach.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~AnnaPanna (93.179. * .35) 12.05.2019 09:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

przy wypalaniu traw było mniej kleszczy ale więcej toksyn np. z prezerwatyw

~antytrawa (5.184. * .54) 11.05.2019 23:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

macie rację jak wypalano trawy nie ma kleszczy i trantitli i cabajcangów !!!!!! a to największe gówno

~Gosccc (91.200. * .18) 11.05.2019 22:15
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A ja i mlody i stary i popieram komentarz ze jak wypalano trawy to bylo mniej robactwa i kleszczy przedewszystkim a jestescie swiadomi ile ludzi rocznie jest zarazonych bolerioza ??wiec ta ekologia jest dla nas czy dla robactwa ?

~do_poniżej (46.134. * .102) 11.05.2019 17:37
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

kiedyś traw nie wypalano, tylko praktycznie każdy posiadał w domu barany kozy czy krowy i każda przestrzeń z trawą była na wagę złota, każdy kawałek który się do tego nadawał był uprawiany jako łąka z możliwością wyprodukowania siana, ale ty młody masz prawo o tym nie wiedzieć ..... pozdrawiam

expert 11.05.2019 14:16
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

tak, ciągle to samo gadanie, a kleszczy coraz więcej. Kiedyś trawy wypalano i dziwnym trafem problemu nie było.