Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy tylko 6 radnych chce walczyć w Raciborzu ze smogiem?

Zamiast jednogłośnego poparcia apelu, którym Rybnik i gminy regionu chcą skłonić rząd do radykalnych kroków w zwalczaniu niskiej emisji, samorząd Raciborza podzielił się w tej sprawie. Większość radnych nie chciała podpisywać się pod dokumentem, wokół którego narosły wątpliwości.

Czy tylko 6 radnych chce walczyć w Raciborzu ze smogiem?
Radna Zuzanna Tomaszewska nie chciała odkładać poparcia dla antysmogowego apelu z Rybnika

Obecna kadencja samorządu miejskiego ma przynieść kolejne etapy wdrażania w Raciborzu tzw. strefy bez węgla, gdzie ogrzewanie węglem czy drewnem trafi do lamusa. Prezydent Dariusz Polowy powołał w tym celu speckomisję, którą kieruje Dawid Wacławczyk. Z tego gremium trafił do rady miasta apel rodem z Rybnika, gdzie tamtejsi radni proszą rząd o więcej ikry w zwalczaniu smogu na skalę krajową. W treści apelu znalazł się m.in. zapis, że w naszym regionie odnotowano „rekordowe” stężenie trujących pyłów PM 10 – 3126% normy!

Rybnik żąda od rządu:

1. Zakazu handlu paliwami stałymi o niskiej jakości;

2. Obniżenia stawek podatkowych dla paliw uznawanych za niskoemisyjne lub OZE (pellet, gaz, energia elektryczna)

3. Możliwości administracyjnego nakazywania przez samorządy podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych;

4. Przepisów umożliwiających kontrolę spalanych paliw stałych; emisji pyłów z kominów i stosowanych urządzeń grzewczych;

5. Przyjęcie przepisów zaostrzających kary za wycinanie filtrów DPF;

6. Rozbudowanie programu Czyste Powietrze o dodatkowe wsparcie finansowe dla terenów najbardziej dotkniętych niską emisją.

Wydawałoby się, że takie cele poprze każdy, komu na sercu leży czyste powietrze nad Raciborzem. Na kwietniowej sesji znaleźli się jednak oponenci. Zaczął Marcin Fica, który oznajmił, że zakaz handlu paliwami o niskiej jakości już obowiązuje, od listopada ubiegłego roku i uznał poparcie rybnickiego apelu przez Racibórz za „ośmieszanie się” rady. Fica skrytykował zapis o przymusowym przechodzeniu mieszkańców na ciepło sieciowe. – Skąd ludzie mają wziąć na to pieniądze? – grzmiał Fica. Jego zdaniem od apelu ważniejsza jest kwestia czy w Raciborzu powstanie biuro, gdzie można konsultować i składać wnioski z rządowego programu „Czyste powietrze” w Raciborzu.

Fica podniósł głowę

Na ten opór wyraźnie nie była przygotowana Zuzanna Tomaszewska, którą szef rady miasta wskazał jako zorientowaną w sprawie apelu. Radzie zaproponował go klub „Nasze Miasto” chcąc wzmocnić głos sąsiednich gmin. – Zależy nam aby zintensyfikować rządowe działania tam gdzie niska emisja jest problemem, czyli na naszych terenach – mówiła przewodnicząca komisji oświaty. Polemizowała z Ficą na temat zakazu handlu paliwami o niskiej jakości, ale ten obstawał przy swoim. – Jesteśmy za apelowaniem, ale nie ośmieszajmy się – kwitował Fica treści z Rybnika. Tomaszewska próbowała bronić: ten apel niczemu nie zaszkodzi.

Ludzie

Anna Wacławczyk

Radna Gminy Racibórz.

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Radny Raciborza

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Wiceprezydent Raciborza 

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Strażak, radny miasta Racibórz, zmarł 20 października 2021 r.

Zuzanna Tomaszewska

Była radna Miasta Racibórz

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gmika (81.190. * .204) 21.05.2019 09:50
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~mnb (91.192. * .86) 15.05.2019 08:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ludzie dajcie juz spokoj z tym smogiem teraz na czsie jest pedofilia

Leno 15.05.2019 07:59

@Pale pelttem.Jesteś producentem tych piecy ,że tak ciągle je tu reklamujesz ?Pellet przy gazie ziemnym nie ma szans z emisją bo emituje z 300 razy tyle co przy opalaniu gazem .W dodatu specjalnie pod przemysł pelletowy w dużej mierze są wycinane lasy w Polsce tak ,że to żadna ekologia.

~Pale_peletem (37.47. * .152) 14.05.2019 23:50
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Pelet nie jest tak problematyczny jak węgiel bo posiada normy. Do tego dobry kocioł i mamy zestaw idealny. Od roku podsiadanie EEI PELLETS KOSTRZEWA, zarzucam pelet i mam święty spokoj.

~DoRadnych (5.173. * .46) 14.05.2019 15:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

U naszych południowych sąsiadów w 54 sekundy zarejestrowano 3,5 tyś wniosków na wymianę pieców (tylko gaz,pompy ciepła i biomasa- ZERO WĘGLA!!!)
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/kotel-dotace-moravskoslezsky-kraj-zadost.A190514_475694_ostrava-zpravy_woj

~oszukana (77.253. * .22) 14.05.2019 13:58
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Boże co myśmy wybrali w tych wyborach ! Trzeba było startowac z hasłami "więcej smogu, mniej dotacji na poprawę jakości powietrza". Mielibyśmy klarowna sytuację.

~Gniewko (5.173. * .44) 14.05.2019 08:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No brawo radni! Wstyd mi by było na Waszym miejscu! Tak jak ktoś wspomniał niżej warto by prześwietlić czym oni palą i ich rodziny i skąd te wstrzymywanie sie od głosu w tak ważnej i istotnej sprawie! Ja wymieniłem piec stary na ekologiczny kocioł eei pellets od kostrzewy i to naprawdę nie dało mi po kieszeni i nie daje dalej a mam spokój z podkładaniem, mam czystą kotłownię, sprawdzam wszystko przez tel.. nie bójmy się zmian ludzie!

zezem 13.05.2019 19:14
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

sprawdzić czym palą radni którzy wstrzymali się od głosu, sprawdzić czym palą ich rodziny i znajomi.

chyba że chodzi o populizm i nie narażanie się uprzywilejowanej kaście wyborców związanych z górnictwem.

ale warto przypomnieć że na zwałach leży węgiel z polskich kopalń który został zastąpiony kradzionym węglem z ukraińskiego donbasu przez putina i jego ludzi, którzy powiększają swoją fortunę przy aprobacie rządów katoPISiorków.

pewnie to zemsta za smoleńsk.

~WĘGIEtosmog (94.254. * .244) 13.05.2019 18:21
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Palenie węglem i drewnem powinno być zakazane.To są główne źródła smogu w zimie.Potem mamy 15 razy normy benzoapirenu w powietrzu przekroczone itd.

~Ekolog (93.179. * .35) 13.05.2019 17:57
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Sorry ale dla mnie palenie węglem to objaw zacofania.

~Rack (188.146. * .149) 13.05.2019 17:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@~AR17 - masz słuszną rację, tak było. Każdy, kto wyrósł na paleniu w piecu, wie o tym. Teraz gdy z komina wali tłusty smierdzacy dym, to nawet przedstawiciel straży miejskiej odpowiada że to tylko przez chwilkę tak jest, bo dopiero w piecu rozpala się. Taka ich wiedza w temacie.

~AR171 (188.146. * .228) 13.05.2019 17:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bieg a z pelletu się nic nie wytwarza? Zdajesz sobie sprawę że piszę o piecach z dwoma komorami spalania? Jak rozumiem grilla też robisz w piekarniku a szynki kupujesz tylko gotowane bo w efekcie wędzenia osiadają się szkodliwe związki na szynce...

~Rack (188.146. * .149) 13.05.2019 17:04

No i tak właśnie dopieszczajaco - czyli NIJAK- pracuje nasza władza miasta.

beg 13.05.2019 16:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

AR17@Poniżej nie doprecyzowałem co może być źle zrozumiane. Tu jak powinno być:" Twoje wywody o gazie DRZEWNYM -ze spalania drewna, są częściowo prawdziwe bo dochodzi jeszcze frakcja pyłów zawieszonych oraz rakotwórcze benzoapieren i benzen oraz jeszcze inne toksyczne związki."

beg 13.05.2019 16:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@AR17 Niestety to co proponujesz pokazuje że to ty nie masz zbyt dużo wiedzy na temat walki ze smogiem.Twój postulat aby nie zakazywać palenia węglem czy drewnem na rzecz ustalenia norm emisji to utopia.Tak samo utopią są filtry na kominowe bo to są elektrofiltry i trzeba ponosić koszty prądu jako dodatkowy koszt oraz co parę lat wymienić wkład bo elektrody tak obrastają osadem że przestają działać a to dodatkowe koszty.Plus duże brudzenie przy zbieraniu i oczyszczaniu filtra i potem tego składowanie co powoduje takie pylenie jak w Pszowie obecnie jest problem.Filtry te mają ograniczone działanie .Ich efektywność nie umywa sie do emisji ze spalania gazu ziemnego.A koszty są bardzo duże i ciągłe przy stosowaniu filtrów.Opalanie drewnem wcale nie jest ekologiczne.Twoje wywody o gazie są częściowo prawdziwe bo dochodzi jeszcze frakcja pyłów zawieszonych oraz rakotwórcze benzoapieren i benzen oraz jeszcze inne toksyczne związki.

~Ciemnota (93.179. * .35) 13.05.2019 15:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brak mi słów,nie ma wyboru między syfem a czystym powietrzem DLA WSZYSTKICH.
Powstrzymam się z mocniejszym komentarzem,wasze chore (wkrótce) dzieci podziękują wam za taką decyzję.

~zyt (5.184. * .116) 13.05.2019 14:10

do tych punktów Rybnika proponuje jeszcze jeden : 7. Maksymalnie przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu w Naszym kraju (jest to powiązane z P.2)

~ive (5.173. * .128) 13.05.2019 14:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Walczą ze smogiem, ograniczając ilość dotacji do wymiany kotłów, w tym roku tylko 159 wniosków zakwalifikowanych wobec 217 w zeszłym roku. To zresztą pierwsza samodzielna decyzja Prezydenta Polowego i nie wspominajmy o programie czyste powietrze bo to fikcja.

~AR17 (89.25. * .47) 13.05.2019 13:50
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zamiast zakazywać palić paliwami stałymi i generować koszty użytkownikom naszych domostw nie łatwiej jest określić normy jakie powinny spełniać spaliny? Swego czasu był prototyp filtra montowanego w kominie zwykłego pieca który w bardzo dużym stopniu ograniczał emisję szkodliwych gazów i pyłów, przy koszcie ok 2.5tyś zł. Prędzej przeciętnego zjadacza chleba było by stać na takie rozwiązanie niż wymiana pieca za kilkanaście tyś. Punkt kolejny nie wiem czemu wszyscy uczepili się drzewa, gdzie pellet nie jest niczym innym tylko przerobionym mechanicznie drzewem! Pomijając fakt że piece na gaz drzewny ( który powstaje w wyniku niskotlenowego spalania SUCHEGO drewna są bardziej ekologiczne niż te spalające pellet.Szkoda że i w naszym mieście ktoś próbuje zabłysnąć nie znając tematu i realnych możliwości mieszkańców....