Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jedni za ścieki płacą, inni się śmieją?

Gmina sprawdza, czy mieszkańcy podłączają się do sieci kanalizacji sanitarnej. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy, którzy mają taką możliwość, do sieci chcą się przyłączyć.

Jedni za ścieki płacą, inni się śmieją?

Radny Piotr Kuczera uważa, że część mieszkańców tej miejscowości uchyla się od obowiązku przyłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej. - Na ulicy Centralnej nie idzie przejść. Tam jest bajoro. Jak szedł tam ten nasz prymicjant, to mi go było aż szkoda – mówił Kuczera na ostatnim posiedzeniu Komisji Budżetu. Jego zdaniem część osób od kilku lat ma możliwość przyłączenia się do sieci, ma też możliwość pozyskania dotacji z urzędu gminy na wykonanie przyłącza, a mimo to się nie przyłącza. - Ci ludzie śmieją z tych, którzy się przyłączyli. Bo ci co się przełączyli muszą płacić za ścieki, a oni nie płacą za nic. Mi się wydaje, że odprowadzanie ścieków to też dbanie o ochronę środowiska – dodał Kuczera. Stwierdził też, że trzeba się nad tym problemem zastanowić i podjąć jakieś decyzje.

Prawie 90 domów nie podłączonych do sieci

Zapytaliśmy więc w Urzędzie Gminy w Mszanie o skalę problemu. Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie odpowiada, że gmina konsekwentnie, choć na razie „łagodnie” egzekwuje wśród mieszkańców konieczność podłączenia do kanalizacji budynków tam, gdzie przebiega sieć. I podaje dane porównawcze. - W 2016 roku na wykazie otrzymanym z Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji figurowało 109 nie podłączonych budynków w Mszanie, 102 w Połomi i 60 w Gogołowej. Gmina zweryfikowała te dane i okazało się, że niektóre budynki ujęte w wykazie już nie istniały albo były niezamieszkałe, wypłacone ze szkód górniczych. Ponadto do mieszkańców, którzy powinni się byli przyłączyć wysłano pracownika urzędu z informacją, aby jak najszybciej spełnili ten obowiązek. W 2018 roku gmina otrzymała z JZWiK wykaz podłączeń w okresie od 1 września 2016 do końca 2017 roku. W Gogołowej do sieci podłączono w tym okresie 24 domy, w Połomi 40, a w Mszanie 41 domostw.

W marcu tego roku gmina otrzymała nowy wykaz nie podłączonych domów. W Mszanie są to 22 budynki, w Gogołowej 25, a w Połomi 31 – tłumaczy Mirosława Książek-Rduch. Jak dodaje, kilka z tych domów jest niezamieszkałych lub wypłaconych ze szkód górniczych, są również pojedyncze przypadki braku podłączenia wody do budynku.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~OburzonySyfem (93.179. * .35) 31.05.2019 20:07

co znaczy nie chcą się podłączyć?
średniowiecze jakieś czy co?
do lasu mieszkać a nie między ludzi,co za banda!