Wreszcie rozstrzygnięto konkurs na OZE. Wsparcie dla nielicznych
Niektórzy mieszkańcy gmin Godów, Marklowice, Pszów, Rydułtowy i Wodzisław Śl. otrzymają środki na montaż instalacji w budynkach mieszkalnych z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Wszystkie gminy powiatu startowały
Swój akces do konkursu zgłosiły wszystkie gminy powiatu wodzisławskiego. Część zrobiła to wspólnie, niektóre osobno. Jedne zgłosiły do konkursu projekty grantowe, inne niegrantowe. Niektóre gminy zgłosiły kilka wniosków, np. Rydułtowy zgłosiły wniosek samodzielnie, w ramach Subregionu Zachodniego, oraz wspólnie z Radlinem.
Szeroki front kluczem do sukcesu
Ostatecznie po decyzjach zarządu województwa powody do radości mają w Godowie, Marklowicach, Pszowie, Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., które uczestniczą w projekcie „Łączymy z energią”. Został on złożony przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego. Subregion Zachodni jest jednym z trzech wnioskodawców grantowych, które środki otrzymają – mowa o kwocie 20,5 mln zł. Mieszkańcy wymienionych gmin, którzy złożyli do urzędu gmin i miast wnioski w ramach tego projektu mają już zatem zapewnione finansowanie dla swoich inwestycji w OZE. Dwie z gmin, które otrzymają środki tj. Wodzisław i Rydułtowy, złożyły dodatkowo jeszcze osobne wnioski grantowe. Ten rydułtowski został sklasyfikowany na 7. miejscu, a wodzisławski na 21. W ramach tych wniosków, gminy te pieniędzy nie otrzymają.
Większość bez dofinansowania
Co jest szczęściem jednych, jest zarazem pechem dla innych. W ramach projektów niegrantownych, po wspomnianych wyżej decyzjach zarządu, pieniędzy wystarczy na dofinansowanie tylko jednego projektu, złożonego przez Zawiercie. Obejmuje on inwestycje na terenie podregionu sosnowieckiego i będzie realizowany na terenie gmin: Irządze, Łazy, Poręba, Szczekociny, Zawiercie, Sosnowiec. Łącznie gminy te otrzymają aż 53 mln zł dofinansowania, co jest największą kwotą w całym konkursie. Bez szans na środki gminy Gorzyce oraz Lubomia, które startowały wspólnie w konkursie (jako partnerzy razem z Piekarami Śl.) w projekcie niegrantownym, zgłoszonym przez gminę Kornowac (lider). Projekt o nazwie „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych” znalazł się na 3. miejscu listy rankingowej projektów niegrantowych, a więc dofinansowania nie otrzyma. Projekt „Słoneczny Radlin i Rydułtowy”, którego liderem był Radlin, sklasyfikowany został na 8. miejscu listy rankingowej. Z kolei wniosek Pszowa został sklasyfikowany na 15. miejscu. Wniosek złożyła też SM Orłowiec, ale został on sklasyfikowany na 29. Na dofinansowanie liczył też Powiat Wodzisławski, który złożył wniosek z myślą o instalacji paneli fotowoltaicznych na budynkach Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. Wniosek został sklasyfikowany na 69. miejscu.
Łącznie w województwie dofinansowanie na inwestycje związane z budową lub przebudową infrastruktury niezbędnej do korzystania z odnawialnych źródeł energii trafi do 27 gmin.
(art)
Zainteresowanie dofinansowaniem dziesięciokrotnie przekroczyło dostępne środki.
To nie tak że na programie Słoneczny Radlin ludzie nie skorzystają. Firma robiąca audyty za darmo tego nie robiła. Pan Podleśny może powie jakiej wysokości otrzymał nagrode finansową za ten program. Naprawdę programy pisane są "dla ludzi".