Okucia do szkła – zastosowanie w budownictwie
Nowoczesne budownictwo chętnie sięga po szkło hartowane – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Nie ma w tym nic dziwnego. Materiał ten zachwyca estetyką, która idealnie wpisuje się w modny obecnie minimalizm z industrialnym posmakiem. Zaletą szkła są również jego parametry techniczne – jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i zróżnicowane warunki środowiskowe, a przy tym zapewnia dobrą termoizolację i dostęp światła. Dlatego tak powszechnie są stosowane w budownictwie również rozmaite okucia do szkła.
Tworzenie konstrukcji ze szkła hartowanego wymaga solidnego, bezpiecznego i estetycznego połączenia poszczególnych elementów. W tym celu wykorzystuje się nowoczesne okucia. Powstają najczęściej z wysokojakościowej stali nierdzewnej oraz innych metali o niezawodnych parametrach technicznych.
Okucia do szkła – zastosowanie na zewnątrz budynku
Szkło hartowane chętnie wykorzystuje się przy zewnętrznym wykańczaniu obiektów budowlanych. To właśnie z tego materiału powstają m.in.:
- elewacje budynków – czasami tworzone są pełne elewacje ze szkła, a czasem np. tylko jedna ściana. W każdym przypadku konieczne jest zastosowanie solidnych uchwytów punktowych, które, mimo że są niemal niewidoczne, „pancernie” spajają ze sobą poszczególne elementy. Najczęściej są to rotule przegubowe, dostępne również w ofercie Womet;
- dachy szklane – stosowane w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym, wymagają zastosowania specjalnych naciągów, uchwytów łączących ścianę ze szkłem, a także rotuli łączących,
- balustrady szklane – np. na balkonach czy tarasach, a także gankach budynku – do ich połączenia wykorzystuje się rotule punktowe.
Okucia do szkła wewnątrz budynku
Nowoczesne budownictwo sięga po szkło hartowane również wewnątrz budynków – zarówno mieszkalnych, jak i tych użytku publicznego. Konstrukcje, w których wykorzystuje się nowoczesne okucia do szkła, to między innymi:
- schody szklane – wymagają zastosowania właściwych uchwytów i wsporników, tworzących spójny system mocowań,
- ścianki całoszklane wewnętrzne – wybierane chętnie np. przy dzieleniu powierzchni biurowej na mniejsze gabinety / boksy,
- balustrady szklane – stosowane w wewnętrznych klatkach schodowych,
- szklane fasady szybów wind wewnętrznych – popularne zwłaszcza w innowacyjnych i designerskich budynkach biurowych.
Jak wybierać okucia do szkła hartowanego stosowane w budownictwie?
Z uwagi na powszechne wykorzystanie elementów szklanych w budynkach, również i okuć do szkła pojawia się na rynku coraz więcej. Wybór tych odpowiednich to bardzo ważna decyzja. To właśnie te niepozorne części odpowiadają za stabilność i bezpieczeństwo całych konstrukcji. Dlatego przed złożeniem zamówienia na okucia tego typu warto sprawdzić:
- parametry techniczne okuć – istotny jest zarówno typ konstrukcji uchwytów, jak i materiał wykonania, średnica rotuli, dystans od ściany czy sposób jej montażu i zgodność z systemem konstrukcyjnym,
- kompletność zamawianego zestawu – kupując uchwyt do szkła hartowanego, powinieneś otrzymać wszystkie elementy konieczne do jego wykorzystania (przód, tulejkę, uszczelkę izolującą oraz pręt),
- wiarygodność producenta – najlepiej wybierać wyroby sprawdzonej marki, a więc firmy z doświadczeniem, cieszącej się dobrą opinią i korzystającą z zaawansowanych technologii wytwórczych.
Kierując się tymi zasadami, dobierzesz okucia do szkła, które sprawdzą się podczas realizacji każdego projektu budowlanego.
Materiał zewnętrzny