Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Arboretum w Oborze. Skocznia widokowa i łowienie ryb prosto z auta

Krótka, ale treściwa była wizyta dyrektora Arboretum Huberta Kretka na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej. Padły doń pytania o drzewa, łąki i stawy. Pojawiły się wątki sportów zimowych i wygody wędkarzy.

Arboretum w Oborze. Skocznia widokowa i łowienie ryb prosto z auta
Hubert Kretek na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej

Przewodniczący komisji Piotr Klima wykorzystał okazję by kontynuować temat zapoczątkowany przez Marka Labusa, który gościł ostatnio na komisji i przestrzegał Miasto przed tworzeniem łąki kwietnej. - Co pan o nich myśli? - spytał Klima dyrektora Kretka. - My łąki kosimy, bo to są polany wypoczynkowe Arboretum. Mamy jednak w Zaczarowanym Ogrodzie kolekcję łąk suchych i wilgotnych, gdzie kosimy je raz do roku, żeby uzyskać efekt kwitnących łąk. Jeśli chodzi o łąki w mieście, to skwery trzeba kosić. Ze względu na alergię, powodowaną przez rośliny rosnące w tych miejscach – uważa Hubert Kretek.

Drugie pytanie przewodniczącego dotyczyło frekwencji zwiedzających Arboretum i odpoczywających w lesie Obora. - Zwiększył nam się majątek. Mamy Platformę Widokową, Zaczarowany Ogród, Zieloną Klasę, zmieniamy ścieżkę zdrowia, która powinna być na dniach gotowa i planujemy jeszcze zejście do ogrodu od strony platformy. Sporo osób przyjeżdża do nas z zewnątrz i jest dużo rowerzystów – ocenił dyrektor.

Piotr Klima pytał jeszcze o skromne jego zdaniem mino-zoo w Oborze. Chciałby zobaczyć tam więcej zwierząt i ptaków. – Zoo jesteśmy tylko z nazwy, oficjalnie to gospodarstwo hodowlane, kontrolowane regularnie przez RDOŚ. Ogranicza nas w pozyskiwaniu kolejnych ptaków czy zwierząt powierzchnia wolierów. Już mamy sytuacje, że choć dopuszcza się w nich przebywanie 4 ptaków, to miewamy ich 6 – tłumaczył H. Kretek.

Choć za oknem upał, to szef komisji gospodarki sięgnął po tematy sportów zimowych i zapytał o tor saneczkowy oraz skocznię narciarską. W przeszłości Obora słynęła z tych obiektów. - Dziś nie jest problemem wybudowanie małego wyciągu orczykowego. Warto byłoby zaprojektować taką funkcję – rzucił w stronę dyrektora Piotr Klima. Wspomniał o możliwościach sztucznego naśnieżania.

Kretek powiedział, że to możliwe, nawet o nawierzchni igielitowej, ale potrzebne byłoby kilkaset tysięcy złotych na przygotowanie infrastruktury dla amatorów rekreacji na śniegu. - Co do naśnieżania trzeba doprowadzić wodę, zbudować transformator i doprowadzić energię oraz zaopatrzyć się w działka śnieżne. Tyle, że zimy są ciepłe i nie wiem, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć taki tor saneczkowej nawet przy naśnieżaniu – ocenił dyrektor.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].