Ogrzewa dom ekologicznie, więc chce ulg podatkowych
Na ostatniej sesji Rady Gminy w Gorzycach mieszkaniec gminy pytał o to, jakie działania zamierza podjąć gmina by ulżyć mieszkańcom korzystającym z ekologicznych źródeł ciepła
Przypomnijmy, gmina nie udzieli dotacji dla osób, które złożyły wnioski o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Wspólny projekt Gorzyc, Lubomi, Piekar i Kornowaca o nazwie "Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych", choć zajął drugie miejsce, to nie załapał się na finansowanie ze środków zewnętrznych w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. A to dlatego, że chętnych na środki finansowe było wielu, zaś pula środków ograniczona, o czym zresztą na naszych łamach informowaliśmy trzy tygodnie temu.
Na sesji rady gminy, która odbyła się 3 czerwca, wójt Gorzyc Daniel Jakubczyk powiedział, że gmina odwołała się od werdyktu i czeka na decyzję. - Wszyscy mieszkańcy którzy zdecydowali się na udział w tym przedsięwzięciu byli poinformowani, że jest to konkurs, a w nim wynik jest niepewny. To co zrobimy w najbliższym czasie to złożymy protest. Do czasu jego rozpatrzenia nie będę się w tej sprawie wypowiadał – powiedział wójt.
Ulga dla ekologicznych?
Obecny na obradach mieszkaniec pytał, czy gmina zamierza w jakiś sposób ulżyć tym mieszkańcom, którzy stawiają na ekologiczne źródła energii. - Choćby ulgi w podatku od nieruchomości, takie jak w ościennych gminach – mówił obecny na sesji mieszkaniec gminy. - Wydaje mi się, że żadna gmina w powiecie wodzisławskim nie posiada takich ulg – odparł wójt. - A Marklowice? - zwrócił uwagę mieszkaniec. - Marklowice posiadają? Zweryfikujemy. Pełną informację dotyczącą innych gmin przedstawimy na kolejnym posiedzeniu – zapewnił wójt.
Rzeczywiście, od kilku lat w Marklowicach funkcjonuje ulga podatkowa. Polega ona na możliwości obniżenia podatku od powierzchni budynków mieszkalnych lub ich części, do zaledwie 1 grosza za m2. - Dotyczy to obiektów, w których zainstalowano wyłącznie ekologiczne źródło ogrzewania, ale na które nie pobrano dotacji z budżetu gminy - zaznacza Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. - Ulgę wprowadziliśmy, ponieważ chcieliśmy wyjść naprzeciw tym mieszkańcom, którzy samodzielnie wymieniają swoje kotły - dodaje.
Ulgi mają być nagrodą!
Każdy kto ma trochę rozumu zmienia żródło na coś bardziej "normalnego" niż węgiel,oczywiście z jakimś swoim finansowym kosztem,dlatego powinno się takich ludzi cenić,że mniej trują.
reszta powinna płacić za popiół oraz dodatkowy podatek od trucia ludzi,być może wtedy zaczęli by MYŚLEĆ!
Z jakiego tytułu niby miała by być ulga??? Stać Cię na ekologiczne źródła to masz ulgę (brak popiołu, brak czarnego syfu w piwnicy, nie musisz szukać czasu na zrzutkę węgla i wywóz popiołu) innych nie stać to palą węglem. czy ulgi mają być od bogactwa???