Zostań architektem. Sprawdź się na egzaminie! Bezpłatne studia czekają!
Planujesz rozpocząć studia na kierunku Architektura? Pamiętaj, że warunkiem uczestnictwa w rekrutacji jest przystąpienie do egzaminu wstępnego. Kiedy? Już 2 lipca o 8:45 w budynku Instytutu Architektury PWSZ w Raciborzu przy ul. Łąkowej 31A.
Czy wiesz, że na architekturę jest egzamin wstępny?
Nie jest to na szczęście niewyobrażalnie trudny egzamin – jeśli ktoś lubi rysować i posiada wyobraźnię przestrzenną, to bez problemu powinien sobie z nim poradzić.
Podczas egzaminów trzeba być gotowym na rozwiązywanie złożonych zadań przestrzennych ale… nie jest prawdą, że wyłącznie rysunkowych.
Wyobraźnia przestrzenna i kreatywność to niezbędne predyspozycje do studiów architektonicznych. Rysunek to jednak tylko jedno z wielu narzędzi dające możliwość sprawdzenia tych umiejętności.
Czy mogę zostać architektem?
Oczywistym jest, że nie każdy może zostać architektem. Predyspozycje do studiów architektonicznych można podzielić na cechy osobowości oraz umiejętności i wiedzę. Do pierwszej grupy należy wyobraźnia, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę i przestrzeń oraz na kolor i te elementy sprawdzane są podczas egzaminu wstępnego. Do drugiej, którą oferują studia architektoniczne zalicza się umiejętność rysowania plastycznego i technicznego, a także znajomość materiałoznawstwa z branży budowlanej oraz sztuki konstruktorskiej.
Czy można bez umiejętności rysowania starać się na architekturę?
Tak. Praca architekta w przeszłości oparta była głównie o precyzyjnie sporządzany rysunek odręczny często wykonywany z wyobraźni lub rysunek techniczny. Dlatego nauczanie rysunku odręcznego istnieje w programach studiów na kierunku architektura i prowadzone jest od podstaw począwszy od pierwszego do ukończenia czwartego semestru nauki. Obecnie prawie w stu procentach końcowy efekt pracy architekta to wydruki, wizualizacje i renderingi wykonywane przez narzędzie jakim jest komputer. Oczywiście nie sam komputer projektuje, ale osoba – człowiek. Bardzo ważna jest dlatego doskonała znajomość obsługi komputera, aby móc wprowadzać dane i używać zaawansowanych aplikacji do projektowania. Tej umiejętności nabywają studenci podczas studiów.
Jak zostać dobrym architektem?
Odpowiedz wydaje się wcale nie tkwi w lekcjach rysunku i wszelkich dodatkowych zresztą kosztownych zajęciach i korepetycjach podejmowanych przed studiami. Na ostateczny sukces składa się: prawidłowo przygotowana oferta studiów dająca absolwentom kompetencje potrzebne do podjęcia pracy w zawodzie, profesjonalna kadra nauczycieli akademickich oraz pełni chęci, wiary w siebie i zdolni studenci.
Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś o wyborze studiów sprawdź nas!
Egzamin już 2 lipca o 8:45 w budynku Instytutu Architektury PWSZ w Raciborzu przy ul. Łąkowej 31A.
INSTYTUT ARCHITEKTURY PWSZ W RACIBORZU, ul. Łąkowa 31 (obok Areny RAFAKO)
www.pwsz.raciborz.edu.pl/rekrutacja/
Tekst sponsorowany