Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny pyta o sens istnienia urzędu pracy

Bezrobocie jest rekordowo niskie. Ledwie kilkuprocentowe. W tej sytuacji radny Łukasz Chrząszcz poddał w wątpliwość istnienie Powiatowego Urzędu Pracy.

Radny pyta o sens istnienia urzędu pracy

Bezrobocie w powiecie wodzisławskim jest na rekordowo niskim poziomie. Pod koniec marca wynosiło 4,9 proc. W kwietniu było jeszcze mniejsze. Sytuacja na rynku pracy była tematem ostatniej sesji rady miasta w Wodzisławiu Śl. Omówiła ją dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Anna Słotwińska-Plewka. Podkreślała, że na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się pozycja pracowników. Coraz częściej to pracodawcy zgłaszają się do „pośredniaka”, by zaoferować możliwość zatrudnienia, bo brakuje rąk do pracy.

Cała ta sytuacja sprawiła, że radny miejskiej koalicji Łukasz Chrząszcz (Wodzisław 2.0) poddał w wątpliwość istnienie Powiatowego Urzędu Pracy. - Pani dyrektor, szacunek z mojej strony. Musiała się pani bardzo natrudzić, aby uzasadnić sens istnienia PUP w XXI w., w dobie internetu - stwierdził radny Chrząszcz tuż po wystąpieniu szefowej PUP. Wspomniał, że istnieją przecież prywatne agencje pośrednictwa pracy. Chrząszcz odniósł się też do kwestii liczby zatrudnionych w „pośredniaku”. - Dowiedziałem się, że w ciągu 14 lat liczba bezrobotnych spadła z 8,6 tys. do 2,3 tys. osób. A jak w tym samym czasie kształtowało się zatrudnienie w PUP? - chciał wiedzieć.

Dyrektor Anna Słotwińska-Plewka wyjaśniła, że owszem, na przestrzeni lat zatrudnienie w urzędzie pracy wzrosło (z ponad 20 osób do ponad 50 osób), ale też zmieniła się rola urzędu pracy i zadania, jakie przed nim stoją. Podała kilka argumentów. Po pierwsze - klientami urzędu pracy coraz częściej są pracodawcy, którym urząd pomaga przy rekrutacji kandydatów do pracy. Po drugie - to urzędy pracy zajmują się wydawaniem oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, głównie obywatelom Ukrainy. - W naszym urzędzie 4 osoby zajmują się wydawaniem takich zgód, to skomplikowana procedura - wyjaśniła dyrektor PUP. Po trzecie - te osoby, które nadal są zarejestrowane jako bezrobotne, wymagają od pracowników urzędu pracy większego zaangażowania, by pomóc im wejść na rynek pracy. To tzw. osoby długotrwale bezrobotne.- Wymagają dłuższego procesu doradczego - mówiła szefowa PUP. Po czwarte - urząd pracy ma za zadanie rozdysponować środki związane z aktywizacją rynku pracy, m.in. na refundacje części kosztów wynagrodzenia zatrudnianych bezrobotnych, dofinansowanie wyposażenia nowych miejsc pracy czy na szkolenia pracowników.

Dyrektor Słotwińska-Plewka mówiła też, że urząd pracy realizował lub realizuje szereg inicjatyw i usług o charakterze nowatorskim, kładąc nacisk na pomoc w rozwiązywaniu problemów, które stwarza obecny rynek pracy. To m.in. „pogotowie doradcze” dla osób chcących zmienić pracę lub „szkolenia szyte na miarę”, czyli doradztwo dla pracodawców w zakresie szkoleń dla już zatrudnionych pracowników.

Szefowa PUP dodała, że żaden kraj Unii Europejskiej nie zdecydował się na likwidację urzędów pracy. Nawet u naszych południowych sąsiadów, w Czechach, gdzie bezrobocie prawie nie istnieje, takie urzędy są. - Poza tym zauważmy, że w gospodarce istnieje pewna cykliczność. Teraz mamy do czynienia z „rynkiem pracownika”, ale trend zawsze może się odwrócić. Oby tak się nie działo, jednak nie wiemy, jaka sytuacja będzie w przyszłości - broniła sensu istnienia urzędu pracy.

(mak)

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję

Pod tym materiałem komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy.
Aby wziąć udział w dyskusji zaloguj się. Jeżeli nie masz konta, możesz się zarejestrować.

znawca 04.07.2019 20:21
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

PUPy t patologia i każdy to wie, a broni i ch nie kto inny jak urzędnicza mafia, która będzie walczyła o te ciepłe posadki do upadłego. Matka z córka, ich kuzynka i sąsiadka, koleżanka z LO i reszta znajomych, którym się tylko udało załatwić pracę w PUP, będą za nią walczyć na życie i śmierć, wiadomo, gdzie znajdą taką robotę od dzwonka do dzwonka, z kawusią i dobrą pensją po prywatnych studiach? :)

karmacode 04.07.2019 19:53
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Czy to nieszczęsne miasto doczeka kiedyś rajców, którzy będą pracować dla dobra swojego miasta, zamiast wydziwiać z problemami, które nie zależą od nich? Wygraj młotku wybory do sejmu i powalcz o zniesienie urzędów pracy wszędzie. Co możemy zyskać na likwidacji wodzisławskiej PUPy? że podepną nas pod PUPę rybnicką? Wam kury szczać prowadzać, panie (bez)radny.

ergo 04.07.2019 16:53
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Radny zadaje za trudne pytanie , bo sensu w tym nie ma żadnego ale zawsze można trochę kasy z naszych podatków rozpierniczyć bez sensu.

Ciekawe czy ktoś to przeczyta ?

Grzegorz410 04.07.2019 09:02
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Mam nadzieję że to Twoja wypowiedź to ironia bo jeżeli naprawdę studiowałeś 3 kierunki i nie umiałeś znaleźć pracy ( no chyba że studiowałeś jakąś etnografie itp ) to coś z Tobą jest nie tak. Praca leży na ulicy, Jeżeli ktoś chce pracować to znajdzie ją w 2 tygodnie, Lepszą lub gorszą ale znajdzie. No chyba że ktoś jest po etnografii :)

~mgr (91.224. * .20) 04.07.2019 07:46
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

UP psują wolny rynek pracy. Studiowałem na trzech uczelniach (prawie 8 lat). Od 2006 r. nie miałem stałej pracy, tylko staże i prace interwencyjne. Pól roku pracy i pół roku bez pracy. Kilka lat temu strajkowałem w UP z napisem PROSZĘ O ŁASKĘ PRACY. Po tym strajku otrzymałem po 10 latach pierwsze świadczenie tzw. kuroniówkę. W moim miejscu zamieszkania pracodawcy w większości przypadków chcą pracowników z UP za śmieciowe wynagrodzenie na koszt polskiego podatnika. Ostatnio chodziłem na wszystkie sesje samorządu miejskiego i powiatowego oraz komisje. 29 maja 2019 r. w wyniku mojego wystąpienia na sesji rady miejskiej w sprawie tego rynku i dotrzymywaniu obietnic wyborczych otrzymałem na jeden miesiąc pracę fizyczną na umowę zlecenie. JESTEM ZA LIKWIDACJĄ URZĘDÓW PRACY!