Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W suszy czeskie zbiorniki nam nie pomogą

Dyrektor RZGW Gliwice (Wody Polskie) Łukasz Lange odpowiadał na pytania dziennikarzy przy okazji swego ostatniego spotkania z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym.

W suszy czeskie zbiorniki nam nie pomogą
Dyrektor RZGW Gliwice Łukasz Lange, prezydent Raciborza Dariusz Polowy, wicedyrektor RZGW Marcin Jarzyński i Daniel Demanet z OSP Raciborz Brzezie.

– Majowe zagrożenie powodziowe, które obserwowaliśmy tej wiosny, pokazało jak dynamicznie zmienia się sytuacja, gdy rejon Raciborza nawiedzą intensywne i długotrwałe opady deszczu.

– Chociaż majowa powódź dotyczyła obszaru Górnej Wisły, to przyznam, że drżeliśmy też o Górną Odrę. Doświadczenia z roku 2010 nie eliminują nas ze współpracy z Republiką Czeską. Wręcz przeciwnie, jesteśmy teraz przed podpisaniem porozumienia między Czechami a Polską, sankcjonującego komunikację obu krajów na wypadek powodzi. Stwierdziliśmy „wrażliwość” pracy 7 zbiorników czeskich na stan wody w Odrze. Jeden z tych zbiorników – Terlicko, jest dopływem Olzy, a ta przecież odciąża nam Odrę. Jest też zbiornik Szleska Harta o pojemności alimentacyjnej 185 mln m sześc., porównywalny do pojemności przyszłego Zbiornika Racibórz. Widać przy tym jaki jest areał wody w Czechach w momencie podtopień. Czesi w maju też mieli duży problem z intensywnym opadem. Był możliwy scenariusz, że Czesi wrzucą wodę w stronę Polski. Nawiązaliśmy wtedy kontakt z dyrektorem Povodi Odry, odpowiednika Wód Polskich. Centra operacyjne na pograniczu współpracowały ze sobą. Musimy wiedzieć jak to się ma odbywać w przyszłości, bo sprawa jest poważna. Wody z poprzednich powodzi napłynęły nam do Odry od strony czeskiej. Wolę dmuchać na zimne.

– Czy Wody Polskie szykują się już do świętowania oddania do użytku nowego Zbiornika w Raciborzu?

– Teraz temat inwestycji w Raciborzu trzeba zakończyć, bez włączania emocji. Jak ją zakończymy to będziemy zasłużenie świętować. Inwestycja musi uzyskać funkcjonalność w styczniu 2020 roku. I ją osiągnie, z tego co widać z harmonogramów pracy wykonawcy.

– Tematem łączącym Wody Polskie i Racibórz jest wizja długiej ścieżki rowerowej po wałach przyszłego Zbiornika. Co słychać w tej sprawie?

– Ścieżka to jeden z pierwszych tematów związanych z Raciborzem, z jakimi się spotkałem na początku swoje pracy w RZGW. Rozmawialiśmy o tym intensywnie z poprzednim prezydentem Mirosławem Lenkiem. Pamiętajmy, że nowa zapora będzie obiektem hydrotechnicznym. Nie za wiele można dziś powiedzieć czy ścieżka dla rowerzystów będzie czy nie. Jej budowa wiąże się z tematem utrzymywania tej ścieżki oraz zachowania warunków bezpieczeństwa jej funkcjonowania. Zarówno dla użytkowników jak i funkcjonowania obiektu. Miasto musi się włączyć w te aspekty, jeśli mamy rozmawiać o takiej trasie na poważnie. Zapory są długości prawie 23 km i rozciągają się po kilku gminach. Dlatego te samorządy też muszą się do tego włączyć. Czas pokaże co będzie ze ścieżką, teraz najważniejsze jest zakończenie inwestycji, która ma zabezpieczyć przed powodzią regiony położone poniżej Zbiornika.

– W starej Odrze zaczyna wyraźnie brakować wody, mimo że Wody Polskie zapewniają o tym, że stosunki wodne wskutek inwestycji w Zbiornik się nie zaburzą. Teraz na wysokości mostu zamkowego pojawiają się już wykwity roślinności.

– Odnotowujemy niżówki. Wszyscy jesteśmy świadkami zmian. 22 i 23 maj Odra miała 6,5 metra na Miedoni, a na koniec czerwca było tylko 1,3 m na wodowskazie. Na Pływadle pojawił się problem z wodą. Wiem, że istnieje pomysł domówienia się z Czechami aby zrzucili wodę w naszym kierunku. Jednak nie wchodzi to w grę. Oni sami potrzebują wody na potrzeby swoich mieszkańców. Pamiętajmy o sytuacji na odcinku Racibórz – Koźle, w stronę Opola. Niski poziom wody spowodowany jest tamtejszymi pracami na stopniu wodnym w Krapkowicach. To konieczne utrudnienia. Upust wody do Odry miejskiej nie powinien stanowić jakiegokolwiek ograniczenia jeżeli chodzi o przepływ w jej stronę. Przed nami jest przepięcie rzeki Psinki. To jeden z kamieni milowych inwestycji na Zbiorniku. Jeszcze go nie było. Psinka będzie zasilać Odrę miejską gdy zajdzie taka potrzeba: gdy Zbiornik z suchego polderu zmieni się w wypełniony wodą. Wówczas popłynie tym nowym korytem, wybudowanym wzdłuż wałów.

– Na terenie przyszłego Zbiornika dochodzi do tragicznych zdarzeń. Do wody wjechał samochód i miało miejsce utonięcie na biwaku. Jak jest z przebywaniem na tym obszarze? Czy można tam łowić, biwakować? Jak rozwiązana jest kwestia bezpieczeństwa?

– Zbiornik jest aktualnie placem budowy, przekazanym wykonawcy i to on odpowiada za bezpieczeństwo na tym terenie. Czy mamy regulamin korzystania z tego obszaru? Nie wypowiem się, bo dopiero tworzymy instrukcję eksploatacyjną zbiornika. Ona zdecyduje jaki będzie kształt ostateczny. 26 km kw. to tak duży obszar, że ludzie, na własną odpowiedzialność, pojawiają się w czaszy zbiornika i dochodzi do bardzo przykrych zdarzeń. Nie mamy na to wpływu, a wykonawca koncentruje się na budowie. Jednak warto się zastanowić nad jasnym komunikatem do opinii publicznej w kwestii bezpieczeństwa. To zasadne, może we współpracy z panem prezydentem to zrobimy.

Notował Mariusz Weidner

Ludzie

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
kałuża 11.07.2019 18:46

Jak Czesi nie puszczą wody, to z portu Polowy nici. Kiedy on powstanie ..... Jedna wielka ściema ....

~PaniePortowy (46.134. * .108) 11.07.2019 15:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To kiedy rusza Pan z budową portu?