Miejsc w szkołach średnich nie zabraknie, licea na topie
W tym roku naukę w szkołach średnich rozpocznie podwójny rocznik. Co rusz słychać, że w niektórych miastach może zabraknąć miejsc dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjum. Sprawdzamy, jak wygląda proces rekrutacji w powiecie wodzisławskim.
We wrześniu do szkół średnich pójdzie podwójny rocznik pierwszoklasistów. To efekt reformy przygotowanej przez byłą już minister Annę Zalewską. O miejsce w pierwszych klasach szkół średnich starają się obecnie uczniowie, którzy skończyli ośmioletnią podstawówkę oraz ci, którzy ukończyli gimnazjum.
W Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. uspokajają, że miejsc dla uczniów nie zabraknie. Wiedząc, że naukę rozpocznie "podwójny rocznik", odpowiednio przygotowano placówki m.in. pod kątem liczby miejsc. Na szczegóły rekrutacji jednak za wcześnie. - Wyniki naboru zostaną ogłoszone 16 lipca. W tym dniu zostaną podane do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Dopiero tego dnia będziemy mogli poinformować o szczegółowych wynikach rekrutacji - informuje Magdalena Spandel ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.
Na razie zakończył się etap składania wniosków przez uczniów, a także etap weryfikacji dokumentów. Na ten moment możemy pokazać, jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne typy szkół w powiecie wodzisławskim (stan na dzień 1 lipca). - Jest to stan przed symulacją przydziału kandydatów do oddziałów wyznaczoną na 15 lipca - dopowiada Magdalena Spandel.
Na chwilę obecną zapełnienie oddziałów do wszystkich szkół powiatu kształtuje się na poziomie ok. 85 proc. Największą popularnością cieszyły się licea ogólnokształcące. Tu zapełnienie wynosi ogółem prawie 90 proc. Chętniej licea wybierali uczniowie szkół podstawowych - 93,95 proc. zapełnienia (po gimnazjum - 85,27 proc. zapełnienia). Z kolei wśród uczniów szkół gimnazjalnych większą popularnością cieszyły się technika (87,17 proc. zapełnienia).