Zapytaj w ZUS o rentę rodzinną. Niewiedza kosztuje
Chcesz dowiedzieć się na temat renty rodzinnej, w jakich sytuacjach należy powiadomić ZUS o rozpoczęciu, bądź zakończeniu nauki, albo podjęciu pracy? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego. - Niewiedza może drogo kosztować, a nienależnie pobrane świadczenie należy zwrócić. Rekordziści niekiedy muszą zwrócić jednorazowo nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozwiać swoje wątpliwości, nim podejmiemy błędne decyzje – mówi Beata Kopczyńska (na zdj.), regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Dyżur telefoniczny z zakresu rent rodzinnych odbędzie się 29 lipca (poniedziałek) w godz. od 9.00 do 11.00. Informacji z zakresu rent rodzinnych udzielać będą eksperci ZUS z Bielska-Białej pod nr tel. 33 825 27 77. Można pytać zarówno o to, komu i w jakich sytuacjach należy się świadczenie, o czym należy powiadomić ZUS, kiedy ZUS dochodzi swych należności z tytułu nienależnie pobranej renty rodzinnej i czy przez wakacje należy się renta rodzinna uczniowi bądź studentowi.
- To bardzo ważne, by osoby młode start w dorosłe życie rozpoczynały z czystą kartą, a nie długiem na koncie. Dlatego uczulamy uczniów i studentów, by poinformowali ZUS o zakończeniu bądź przerwaniu swojej edukacji. Nienależnie pobrane świadczenie trzeba zwrócić, a jeżeli sami z tym się nie zgłosimy do instytucji, to jeszcze do długu doliczone zostaną odsetki - zauważa Beata Kopczyńska.
Osoba, która ukończyła 16 lat, a nie ukończyła 25. roku życia i chce nadal otrzymywać rentę rodzinną, musi kontynuować naukę. Rentę rodzinną ZUS będzie wypłacał przez cały rok szkolny/akademicki, łącznie z okresem wakacji. Jeśli uczeń skończy szkołę podstawową, gimnazjum lub szkołę średnią prawo do renty przysługiwać mu będzie do końca wakacji. W przypadku ukończenia studiów magisterskich renta będzie przysługiwać do momentu obrony pracy magisterskiej.
Zmiana szkoły, a może koniec edukacji
Po ukończeniu szkoły należy zgłosić ten fakt do najbliższej placówki ZUS, osobiście lub za pośrednictwem poczty:
- złożyć zaświadczenie o zakończeniu edukacji, bądź okazać świadectwo/dyplom ukończenia nauki,
- w przypadku kontynuacji nauki, jednocześnie złożyć w ZUS zaświadczenie wystawione przez szkołę lub uczelnię.
Jeżeli szkoła średnia lub uczelnia wyższa nie wyda takiego zaświadczenia przed wrześniem/październikiem nie oznacza to, że ZUS nie wypłaci renty rodzinnej. W takiej sytuacji należy się zgłosić do najbliższej placówki ZUS i złożyć oświadczenie o kontynuowaniu nauki. Do oświadczenia można dołączyć np. pismo z uczelni o przyjęciu na studia, a po rozpoczęciu roku szkolnego/akademickiego, niezwłocznie dostarczyć zaświadczenie ze szkoły/uczelni o podjęciu nauki.
Przerwa w nauce
Jeśli w trakcie roku szkolnego lub akademickiego uczeń/student zrezygnuje z nauki, koniecznie musi o tym jak najszybciej powiadomić ZUS. Powinien dostarczyć zaświadczenie, z którego będzie wynikało, do kiedy była kontynuowana nauka. W przypadku wyboru innej szkoły lub uczelni konieczne jest dołączenie zaświadczenia o dacie, od której będzie kontynuowana edukacja w nowej placówce. W razie przerwy w nauce ZUS wstrzyma świadczenie, a jego wypłatę wznowi dopiero od miesiąca, w którym ponownie zacznie się nauka.
źródło: ZUS.
Ludzie
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego