Raciborszczyzna na szlaku św. Jakuba
W sobotę 20 lipca 61 pielgrzymów uczestniczyło w VI Jakubowym Rajdzie Rowerowym organizowanym przez Stowarzyszenie "Peregrini Opolienses" zrzeszającym miłośników pielgrzymek "jakubowych". Zorganizowano go w ramach otwarcia szlaku św. Jakuba, który prowadzi od Ujazdu do Nasiedla. Jego centralnym miejscem jest Racibórz.
Pielgrzymi mieli do pokonania 35 km. Jeden z odcinków szlaku wiedzie przez parafię Sławików, a konkretnie przez miejscowości: Miejsce Odrzańskie i Lasaki. I to w Lasakach uczestnicy rajdu zostali poczęstowani wodą i słodkościami ufundowanymi przez proboszcza parafii, ks. Joachima Augustynioka (w powyższej galerii prezentujemy zdjęcia z tej części rajdu, fot. Helga Sekuła).
Miejscem docelowym pielgrzymów był kościół pw. św. Jakuba Starszego w Raciborzu, gdzie odbyła się msza święta. Pod koniec uroczystości ks. prof. Norbert Widok, kapelan "Peregrini Opolienses" poświęcił muszlę św. Jakuba umocowaną w filarze kościoła.
Szlak od Ujazdu do Nasiedla to fragment drogi prowadzącej do Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Tam ma znajdować się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Pielgrzymi do celu mogą dotrzeć jednym z wielu szlaków. Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, a symbolem wędrujących jest muszla jakubowa.
Racibórz na tym szlaku ma szczególne znaczenie. 22 lata temu muszlę św. Jakuba znaleziono podczas prac archeologicznych na raciborskim rynku. To jedna z ośmiu takich muszli odnalezionych na terenie Polski. Ma to świadczyć o istniejącym szlaku pielgrzymim, który już dawniej prowadził przez ziemię raciborską do Santiago de Compostela.
Ludzie
Była Radna Gminy Rudnik oraz była sołtyska Lasak