Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzież nakręciła film o żołnierzach wyklętych. Zobaczcie zwiastun!

Wodzisławski rynek, leśne dukty przy baszcie i na Balatonie, kościół WNMP przy rynku - te miejsca stały się planem filmowej produkcji o żołnierzach wyklętych. Twórcą filmu jest młody wodzisławianin Filip Mojżysz.

Młodzież nakręciła film o żołnierzach wyklętych. Zobaczcie zwiastun!

Materiał wideo:

„To tylko sen...” - brzmią wypowiedziane szeptem słowa jednego z głównych bohaterów w zwiastunie filmu „Sen o wolności”. Do tego przejmująca muzyka, atmosfera niepokoju, wyczekiwania, czarno-białe ujęcia. - Tym filmem chcemy oddać hołd uczestnikom powstania warszawskiego i upamiętnić żołnierzy wyklętych - mówi 16-letni wodzisławianin Filip Mojżysz. Młody twórca jest uczniem Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu Śl. Interesuje się historią, pasjonuje go świat filmu, ale głównie z perspektywy kamery. Wodzisławianin postanowił połączyć te dwa upodobania. Wpadł na pomysł nakręcenia filmu o żołnierzach wyklętych. - Powiedziałem o tym swoim znajomym, spodobało im się i postanowili dołączyć - mówi o początkach produkcji.

Zaczęły się przygotowania. Trwały dłużej, niż samo kręcenie i montaż. Budżet był wyjątkowo skromny - ot kieszonkowe młodego człowieka albo pożyczka od rodziców. - W poszukiwaniu mundurów śledziłem serwisy zakupowe. Jak tylko pojawiała się jakaś okazja, to zamawiałem - tłumaczy Filip. Dodaje, że choć w filmie starał się oddać realia epoki, to ma świadomość, że wprawne oko miłośników historii zauważy, że nie w takich mundurach chodzili młodzi oficerowie. - Ale wierzę, że widzowie będą wyrozumiali - podkreśla.

Wyklęci

Akcja 10-minutowego filmu rozgrywa się w latach 1945-49, ale jest też scena z powstania warszawskiego. Film przedstawia losy żołnierzy wyklętych. Główni bohaterowie filmu to dwaj przyjaciele - Filip i Kacper, młodzi oficerowie, którzy stają się uczestnikami powstania warszawskiego. Choć przeżyli jego trudy, to do domu nie wracają. - Nie złożyli broni, walczyli dalej. Jako żołnierze wyklęci. Film skupia się na czasach po powstaniu, kiedy Niemcy skapitulowali, a Polska była pod rosyjską okupacją. Nie boję się użyć tego stwierdzenia - pod okupacją - mówi Filip Mojżysz, który wcielił się w rolę jednego z głównych bohaterów, wspomnianego oficera Filipa.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_konusów (185.135. * .148) 31.07.2019 22:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Prawda_boli - w którym miejscu się kompromituję? Wskaż konkretnie cielęciu jeden. @Slaff - Policzyć ci ile w tej niepodległej Polsce po 44' było ministrów i doradców sowieckich na stanowiskach rządowych? Węgiel polski? A gdzie jechał ten węgiel? Razem z górnikami zresztą. Może ignorancie powiesz, że Moskwa nam płaciła? Tak płaciła, strzałami w łeb dla niepokornych i bezimiennymi mogiłami. Ty Slaff albo jesteś komuchem, albo potomkiem komucha. Albo, czego najbardziej się obawiam, efektem propagandy pomagdalenkowego układu, wedle którego komunizm aż tak zły w zasadzie nie był. A był. Dlatego czerwonych trzeba tak samo tępić, jak brunatnych.

~opdoSlaff (91.192. * .86) 31.07.2019 21:59

nie rżnij głupa Polska nie była ani niepodległa ani suwerenna była sowiecką kolonią pod nazwą Polska Rzeczpospolita Ludowa

~Slaff (188.147. * .48) 31.07.2019 21:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pytabie brzmiało "jakiego państwa" ? Skoro okupacja, to musieliśmy stać się częścią innego państwa. Więc kopalnie nie kopały polskiego węgla, w szkołach nie uczono polskiego i wszystkie puchary i majstry Ruchu i Górnika są nieważne, bo nie było Polski (Górnik więc nie ma ani jednego tytułu). Chciałbym wiedzieć jakim państwem byliśmy oficjalnie w latach 70. wystąpiłbym o podwojne obywatelstwo, bo -wedle Twojej logiki -nie urodziłem się w Polsce ale w jakieś bolszewickiej Nibylandii.

~Prawda_boli (5.173. * .185) 31.07.2019 21:27

Do ~brawo_młody Skoro ten radny i inni są domorosłymi historykami, to kim Ty jesteś? Kompromitujesz się. Kolejny bohater, prawdziwy Polak i patriota schowany za anonimowym profilem.

~opdoSlaff (91.192. * .86) 31.07.2019 13:04

pod okupacją bolszewickiego ścierwa reprezentowanego niestety w dużej cześci przez polaków

~Slaff (188.147. * .116) 31.07.2019 12:52

"Brawo_mlody" uspokoj się bo ci żyłka pięknie od tego patosu. Częścią jakiego państwa stały się tereny Polski po 45 jeśli wg Ciebie była ona pod okupacją ??

~brawo_młody (185.135. * .148) 31.07.2019 11:20

Tak. Po wojnie Polska był państwem pod okupacją. Czy się to radnemu Nowakowi podoba, czy nie, od 22 lipca 1944 "wyzwalana" Polska była zarazem okupowana. Polska Rzeczpospolita, nie PRL, bo tu radnego i innych domorosłych historyków odsyłam po naukę - komunistyczne państwo PRL powstało oficjalnie w 8 rocznicę czerwonego manifestu PKWN - 22 lipca 1952 r. A więc Polska po wojnie była okupowana. Przez Armię Czerwoną, NKWD i przy pomocy polskich komunistów, których powinien czekać dokładnie taki sam los jak nazistów. Zwolennicy tego systemu, jego obrońcy muszą być wytykani tak samo, jak naziści i ich zwolennicy.

~Slaff (188.147. * .116) 31.07.2019 11:08

Młodzież wychowywana jest dziś w duchu dwóch mitów: nieuchronności warszawskiej katastrofy, zwanej powstaniem, oraz wyjątkowości oddziałów leśnych, choć po KAŻDEJ wojnie, po lasach pozostawało mnóstwo ludzi, znaczna część z nich z zupełnie innych pobudek niż patriotyzm. Natomiast nazywanie Polski po 45 "okupacją rosyjską" jest dowodem kompletnego pomieszania pojęć. Polska ludowa nie była ideałem. Kłamała, łamała prawo i demokrację, w przerażająco wielu kwestiach realizowała politykę zewnetrzną. Ale zrównywanie jej z okupacją hitlerowską, z zaplanowanym ludobójstwem, jest straszliwą niesprawiedliwością.

~op (91.192. * .86) 31.07.2019 11:07

To tzw wyzwolenie było w rzeczywistosci okupacją ale dokonało się w Jałcie powstanie warszawskie nie miało na to żadnego wpływu i moim zdaniem było niepotrzebne

~Endek71 (46.134. * .18) 31.07.2019 10:40
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

W klipie POwinna być uwypuklona walka o publiczne pedałowanie w oparach kałowej tęczy.

~mop (188.117. * .193) 31.07.2019 08:11
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

"Polska była pod rosyjską okupacją. Nie boję się użyć tego stwierdzenia - pod okupacją - mówi Filip Mojżysz
Młody wodzisławianin powstanie warszawskie ocenia w ten sposób: – Uważam, że było bardzo potrzebne. Gdyby nie ono, to może teraz mówilibyśmy po niemiecku albo rosyjsku"

Już widać efekty przekręcania historii i prania mózgów dzieciom i młodzieży pisowską propagandą. Według nich, to żołnierze wyklęci wyzwolili ten kraj.