Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kochają bukszpany. Na zabój

Żarłoczny owad atakuje ogródki mieszkańców powiatu raciborskiego. To gatunek inwazyjny, przywleczony do Europy z Azji. Właśnie dlatego nie ma w naszym kraju naturalnych wrogów. – Nie wykształcił się jeszcze łańcuch ekologiczny, który ograniczałby rozmnażanie tego gatunku – mówi Elżbieta Skrzymowska, pracownik Arboretum Bramy Morawskiej.

Kochają bukszpany. Na zabój
Tak wygląda żywopłot zaatakowany przez larwy ćmy bukszpanowej (zdjęcie nadesłane przez Czytelnika). Młode osobniki zjadają tylko górne części liści, starsze gąsienice całkowicie zjadają liście oraz młode pędy bukszpanów. Intensywne żerowanie tych owadów może doprowadzić do całkowitego usychania tych roślin.

Gdy wylęgną się z jaj, są niewielkie – mają zaledwie 1 – 2 mm długości. Jednak dzięki ogromnemu apetytowi rosną jak na drożdżach. Wszędzie gdzie się pojawią, pozostawiają po sobie pożółkłe lub ogołocone krzewy bukszpanów. Już po miesiącu larwy osiągają długość około 30 – 40 mm. Po przepoczwarzeniu, dorosły osobnik z rozwiniętymi skrzydłami – białymi z brązową obwódką lub jasnobrązowymi – mierzy około 4 cm. Szybko składa jaja, z których wkrótce wylęgają się nowe, żarłoczne larwy. Ćmy bukszpanowe, bo o nich mowa, dotarły już do Raciborza. Sieją spustoszenie w ogródkach. Czy jest na nie jakiś sposób?

Zguba bukszpanów

Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) przywędrowała do nas z Azji. W Europie nie posiada naturalnych wrogów, co wpływa na jej szybkie rozprzestrzenianie. – Z ćmą bukszpanową jest podobnie jak ze szrotówkiem (gatunek owada pożerającego kasztany). Przywędrowały do naszego kraju stosunkowo niedawno i przez to nie mają tutaj naturalnych wrogów. Ptaki nie są nauczone zjadać ich gąsienic, dlatego tak skutecznie się mnożą – wyjaśnia Elżbieta Skrzymowska, pracownik Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Bukszpan, na którym żerowały ćmy bukszpanowe. 

Dorosłe osobniki składają jaja na wewnętrznej stronie liści bukszpanów, w głębi krzewów. Wylęgają się z nich niezwykle żarłoczne larwy, które żerują na liściach oraz pędach bukszpanu. W krótkim czasie potrafią ogołocić cały krzew, by następnie przepoczwarzyć się w dorosłe osobniki. W naszych warunkach klimatycznych w ciągu jednego roku mogą pojawić się 2 – 3 pokolenia ćmy. Efektem ich bytowania może być całkowite zniszczenie krzewów bukszpanów w ogrodzie.

Nie mają naturalnych wrogów

Jak walczyć z ćmą bukszpanową? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Specjalistka z Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu przyznaje, że walka z ćmą bukszpanową przypomina „walkę z wiatrakami”. Aby nie dopuścić do złożenia jaj przez dorosłe osobniki, można skorzystać ze specjalnych pułapek feromonowych. Kupimy je w sklepach i marketach ogrodniczych. Kosztują od 30 – 40 zł do nawet 100 zł za sztukę. W zależności od rodzaju zakupionych pułapek oraz liczby krzewów należy zaopatrzyć się w ich większą liczbę. – Taka pułapka przyciąga dorosłego owada, więc może zapobiec złożeniu jajeczek, ale gąsienice się w nią nie złapią. Niektórzy je zbierają, ale jest to żmudna praca – dodaje Elżbieta Skrzymowska z raciborskiego arboretum.

Mechaniczne usuwanie gąsienic doradza również dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak – dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. – Jeśli bukszpany są nieduże, a gąsienice młode, można spróbować usuwać gąsienice mechanicznie poprzez otrząsanie gąsienic i pozbycie się ich przez uśmiercenie. Zabieg należy powtarzać co 2 – 3 dni – wyjaśnia E. Wilk-Woźniak.

W zwalczaniu ćmy można sięgnąć również po chemiczne środki ochrony roślin. – Polecane chemiczne środki to biopestycydy produkowane na bazie Bacillus thuringiensis (bakteria), ze względu na ograniczony wpływ na środowisko – dodaje specjalista Państwowej Akademii Nauk. Największą zaletą tego rodzaju środków chemicznych jest to, że są one bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

(żet)


Komentarz eksperta

W Polsce ćma bukszpanowa nie ma wrogów naturalnych. Ponadto, na skutek żerowania na bukszpanie, kumuluje w organizmie substancje toksyczne, które działają odstraszająco na ptaki. W Polsce gatunek ćma bukszpanowa Cydalima perspectalis nie podlega obowiązkowi zwalczania.

Celem zwalczenia tego szkodnika powinny być przeprowadzane częste lustracje (nawet co kilka dni), w trakcie których należy dokładnie sprawdzić wnętrze każdego krzewu bukszpanu – czy nie ma gąsienic lub oprzędów. W przypadku zaobserwowania gąsienic można pozbywać się ich poprzez kilkakrotne strząsanie na folie rozłożone pod roślinami, aż do całkowitego usunięcia szkodników, a następnie ich uśmiercenie. Można również zmywać gąsienice silnym strumieniem wody lub wycinać i palić zaatakowane pędy. Innym sposobem walki z ćmą są różnego rodzaju tablice i opaski lepowe oraz pułapki zaopatrzone w feromon wabiący samce motyli. Pułapki należy umieścić w okresie od wiosny do jesieni w pobliżu bukszpanów, co pozwoli na znaczące ograniczenie liczebności szkodników.

Do zwalczania ćmy bukszpanowej można również wykorzystać zarejestrowane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi środki ochrony roślin. Na dzień dzisiejszy są zarejestrowane dwa środki ochrony roślin do jej zwalczania: Lepinox Plus (zezwolenie MRiRW nr R - 48/2017wu z dnia 19.12.2017 r.) oraz XenTari WG (zezwolenie MRiRW nr R – 53/2018wu z dnia 15.11.2018 r.). Obydwa służą do biologicznego zwalczania gąsienic motyli i są przeznaczone do stosowania przez użytkowników profesjonalnych. Podczas ich stosowania należy dokładnie zastosować się do zapisów zawartych w etykietach tych środków.

Równocześnie informujemy, zgodnie z art. 35.1. ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin stanowi, że „Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem”.

Anna Wieczorek
koordynator do spraw mediów w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach


W załącznikach etykiety środków ochrony roślin do profesjonalnego użytkowania, których skuteczność w zwalczaniu ćmy bukszpanowej jest potwierdzona przez specjalistów:

Pobierz Lepinox_Plus(2).pdf (format pdf, rozmiar ~156.41 k) Pobierz XenTari_WG_-_ET_15-11-2018.pdf (format pdf, rozmiar ~197.45 k)

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kruk2 (89.25. * .122) 11.08.2019 12:10
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Nie usuwajcie zbyt pochopnie bukszpanów, ogołoconych przez ćmę. Duże krzewy mimo, że wyglądają tragicznie, nadal żyją. Trochę cierpliwości i znowu będą zielone. Może jak każda zaraza ta w końcu też minie.

~do_nizej (93.179. * .35) 10.08.2019 16:02
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Coś dziwne ze za pisu przyszła ta zaraza

~tuSSek (188.146. * .99) 10.08.2019 13:04
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

POdobne szKODniki występują też w POlsce.

~Julkaty (177.54. * .19) 09.08.2019 21:31
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Cyt. " lub wycinać i palić zaatakowane pędy"

tym głupim kraju palić nie wolno, więc pozostaje patrzeć jak się rozmnażają