Przybyło 800 uczniów, lekcje od godz. 7 do 18
Do szkół poszło zdecydowanie więcej uczniów, dwuzmianowości udało się uniknąć, choć pewnie niektórzy uczniowie lekcje będą zaczynać później niż w latach poprzednich – tak krótko można określić obraz powiatowej oświaty, na początku roku szkolnego 2019/2020. Roku szczególnie trudnego, bo przypomnijmy do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych trafiły dwa roczniki – uczniowie ostatnich klas zlikwidowanych gimnazjów oraz uczniowie ósmych klas szkół podstawowych.
Dwuzmianowości nie ma, ale...
W tym roku szkolnym w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wodzisławski otwarto 255 oddziałów szkolnych (klas). Katarzyna Zoellner-Solowska, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu, na nasze pytanie o dwuzmianowość w szkołach powiatu wodzisławskiego, odpowiada krótko – nie została wprowadzona. I to mimo tego, że w tym roku w 9 szkołach ponadpodstawowych, działających na terenie powiatu wodzisławskiego (nie licząc wygaszanego liceum w Gogołowej prowadzonego przez gminę Mszana), uczy się prawie o 800 uczniów więcej niż przed rokiem. Jak podaje Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego łącznie jest to 5738 uczniów szkół młodzieżowych (biorąc pod uwagę szkoły dla dorosłych, działające w PCKZiU, to uczniów łącznie jest 6 tys.). Najbardziej oblegana placówka to Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl., które liczy aż 1234 uczniów w szkołach młodzieżowych. Przed rokiem było ich tam raptem o 37 mniej. Największy przyrost, jeśli chodzi o liczbę uczniów, zanotowały Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich. W tej pierwszej szkole uczy się teraz o 183 uczniów więcej niż przed rokiem – łącznie 654. Z kolei progi I LO na początku września tego roku przekroczyło 880 uczniów – tj. o 171 więcej niż przed rokiem.
W szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wodzisławski zajęcia są prowadzone od godz. 7.05 do 18.15, poza PCKZiU w Wodzisławiu Śl., w którym ze względu na specyfikę placówki (jest to również szkoła dla dorosłych) zajęcia odbywają się do 19:30. - Nadmieniam, że powyższe godziny zajęć odbywały się w szkołach również w latach poprzednich – mówi Zoellner-Solowska.
Tyle teorii, bo w praktyce uczniowie niektórych szkół mają wrażenie, że siedzą w szkołach do późniejszych godzin niż w poprzednim roku szkolnym. - Ja praktycznie cały tydzień zaczynam lekcje około godziny 11. I kończę z reguły po godzinie 17. Z małymi wyjątkami, bo mam też w planie jeden taki dzień, że zaczynam po godz. 9 a kończę około 18 – mówi nam jeden z uczniów PCKZiU, czyli dawnej szkoły górniczej. Z kolei Dawid, uczeń trzeciej klasy technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. mówi nam, że kończy zajęcia o godz. 17.30. W zeszłym roku lekcje kończył znacznie szybciej. - Osobiście nie jest to dla mnie problem, bo zaczynając około godz. 12.00, mogę spędzić w szkole więcej czasu, ale wiem, że dla niektórych kolegów i koleżanek rodzi to pewne utrudnienia - mówi nam Dawid. - Chodzi o to, że np. w okresie zimowym wielu z nas do domu będzie wracać już po zmierzchu, dla niektórych jest również pewnym obciążeniem przyswajanie wiedzy po godz. 16.00 - dodaje.
(art), (juk)
Ludzie
Starosta Wodzisławski
Aż 16 procent więcej uczniów. No prawdziwy armagedon ... w czerwonych łbach.
Hehehhe, a mężowie nauczycielek to z reguły jakieś typy po zawodówie, co nawet zdania bez błędu nie potrafią sklecić xd
Chcieliśmy dobrą zmianę ? To ją mamy ! Cieszmy się i radujmy się.
W Rybniku też kończą 3 kl technikum w tym roku o 19.00, dwa poprzednie lata 15.30 max.. A co do PCKUiZ chodziłam jak przedmówca 15 lat temu i zajęcia kończyły się 20.15
Chodziłem do PCKZiU jak jeszcze się to zwało PCKU bodajże z 15 lat temu i też były lekcje do 20 wieczorem, więc nie wim w czym problem :)