Dlaczego warto sadzić gatunki rodzime?
POZNAJ LAS - Rubryka redagowana wspólnie z Nadleśnictwem Rybnik
Dlaczego warto sadzić gatunki rodzime?
Nadleśnictwo Rybnik od wielu lat stara się odtwarzać w swoich lasach stanowiska tzw. gatunków biocenotycznych, czyli takich, które podnoszą wartości przyrodnicze lasów i jego różnorodność biologiczną. Rodzime gatunki mają szereg zalet i mogą być z powodzeniem również sadzone w naszych ogrodach.
Mówiąc o gatunkach biocenotycznych mamy na myśli zarówno drzewa jak i krzewy rodzime. Rola tych ostatnich bywa często bagatelizowana. Jakie są zatem zalety krzewów rodzimych? Rola niskiej roślinności w lesie i w naszym otoczeniu jest podobna do tej, którą przypisujemy drzewom. Również retencyjne zdolności lasu zależą między innymi od bogactwa podszytu. To głównie krzewy zatrzymują wilgoć w leśnym podłożu.
Słabo doceniana jest rola krzewów jako ptasiej stołówki, najbardziej naturalnej i najchętniej odwiedzanej. Musimy sobie uświadomić, że zamiast kupować karmę zimową dla ptaków w sieciowych supermarketach, wystarczy posadzić na obrzeżach lasu czy przy domu rodzime krzewy owocujące. Pomijana jest również tzw. miododajność rodzimych krzewów. Orientalne iglaki są bezużyteczne dla naszej pszczoły miodnej, podczas gdy kwitnące leszczyny, głogi tarniny czy kłokoczki przez długi czas dają pszczołom znakomity pożytek.
Gatunki biocenotyczne stanowią nie tylko wartościową bazę pokarmową dla pożytecznych zwierząt leśnych, ale również stwarzają szanse rozwoju dla bardzo wielu gatunków drobniejszych zwierząt, w tym ciepłolubnych owadów. Sadzone rośliny mają duże wymagania siedliskowe i świetlne, a także stanowią atrakcyjny pokarm dla zwierzyny, krytyczną sprawą dla ich przeżycia jest prawidłowe wprowadzenie i ochrona w pierwszych latach życia. Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Rybnik dużą rolę przywiązują do ochrony upraw, gdzie sadzone są gatunki biocenotyczne.