Dlaczego warto sadzić gatunki rodzime?
POZNAJ LAS - Rubryka redagowana wspólnie z Nadleśnictwem Rybnik
Kiedy już w naszych ogrodach zastąpimy gatunki egzotyczne rodzimymi gatunkami, będziemy mogli z pożytkiem je wykorzystać nie tylko do celów dekoracyjnych. Nie każdy wie, że najbardziej ekskluzywne nalewki wyrabia się właśnie z owoców krzewu derenia, dzikiej róży, głogu, jarzębiny czy tarniny. To też argument, aby starać się o przywrócenie polskich krzewów do rodzimego krajobrazu.
Powrót do rodzimych gatunków nie jest łatwy, gdyż moda na obce gatunki na stałe zagościła w centrach ogrodniczych. Trudno dziś nawet w niektórych sklepach kupić sadzonkę krzewu rodzimego. W takie gatunki możemy zaopatrzyć się w Zagrodzie Leśnika przy ulicy Wielopolskiej w Rybniku. Nadleśnictwo Rybnik prowadzi produkcję i sprzedaż sadzonek drzew biocenotycznych takich jak tarnina, jabłoń, grusza, ałycza, jarząb czy głóg.
Sadzenie roślin naturalnie występujących na danym obszarze jest korzystne dla przyrody. Gatunki rodzime znikają z wielu terenów, sadząc je przyczyniamy się do ich odbudowy i ochrony. Na obszarach, gdzie znajduje się wiele gatunków uprawnych oraz obcych, sadzenie roślin kiedyś naturalnie występujących w danym miejscu, przyczynia się do zachowania bioróżnorodności. Gatunki rodzime dostarczają zwierzętom, występującym na danym terenie, miejsca do życia oraz pokarmu. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza na terenach miast, gdzie zwierzętom coraz trudniej znaleźć miejsce do życia.
Jeśli z sentymentem myślimy o kwitnących jabłoniach, brzozowych zagajnikach, wrzosowiskach, zbieraniu w lesie poziomek czy jagód, możemy inspirować się tymi obrazami przy projektowaniu swojego ogrodu. Zachowanie elementów krajobrazu, charakterystycznych dla danego obszaru, pozwoli w przyszłości cieszyć się nim również naszym dzieciom i wnukom.
(eco)