Kresowe marzenia II RP
Eksperymentalne słuchowiska plenerowe w Wilnie, port marynarki wojennej w Pińsku, wielka fabryka sklejki braci Konopackich w Mostach koło Grodna i polska Riwiera w Zaleszczykach. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie z autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” - Agnieszką Rybak i Anną Smółką.
Kresy to wbrew nazwie aż połowa odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej. Zniszczony pierwszą wojną światową i wojną polsko-bolszewicką kraj rozpoczyna wielką odbudowę. Także Kresów. Zamiast opowieści o dworkach, autorki opowiedziały publiczności o Kresach nowoczesnych – tych, w których produkowano światowej sławy radioodbiorniki i samoloty, prowadzono techniki PR-owe, których nie powstydziłyby się dziś najlepsze agencje reklamowe, tych, w których można było spotkać ówczesnych celebrytów zażywających kąpieli słonecznych, a nawet snuto plany o budowie… Wieży Eiffla. Nad Piną właśnie.
Co zostało dziś z tej nowoczesności? Agnieszka Rybak i Anna Smółka pokazały w trakcie spotkania archiwalne zdjęcia m.in. portu wojennego w Pińsku, tętniącej życiem plaży w Zaleszczykach czy imponującego, zaprojektowanego na wzór amerykański, osiedla Janowa Dolina na Wołyniu i zestawiały je ze smutnymi, niestety, współczesnymi obrazkami.
- Zainteresowanych tematem odsyłamy do książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” Agnieszki Rybak i Anny Smółki, która znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zachęcamy do wypożyczania i lektury – podsumowuje spotkanie Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.
źródło: MiPBP Racibórz
Ludzie
Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.
Fake-riwiera i fake-eifel jako dziedzictwo??? Picu, picu, mój dziedzicu!