Czy budżet obywatelski odmieni park miejski?
W budżecie obywatelskim Tomasz Cofała (na zdj.) dostrzegł szansę na odświeżenie Parku im. Miasta Roth w Raciborzu.
Chcę do tego projektu przekonać wszystkich tych, którzy korzystają z tej przestrzeni w Raciborzu. Jest tu wiele aktywności, działań kulturalnych, pokazów czy zajęć sportowych – mówi nam Cofała. Jego zdaniem takie połączone siły raciborzan, którym na parku zależy, doprowadzą do zmiany jego oblicza. – Najwyższy czas aby park zyskał – mówi radny powiatowy i entuzjasta budżetu obywatelskiego. Chciał żeby tegoroczna edycja skupiona była tylko na wielkich, kosztownych projektach. Radni miejscy nie chcieli jednak tego rozwiązania wprowadzać już w tym roku i odłożyli pomysł na później.
Pomysł na zmiany w parku Roth zrodził się z chęci poprawy czystości wody w miejscowym stawie. – Chciałem też wymiany fontann, ale wiem, że w urzędzie miasta są już takie plany, poza tym działają tam kajakarze, co ma związek z przyszłością fontann – twierdzi T. Cofała.
W projekcie jaki zgłosił do Budżetu Obywatelskiego 2019 znalazła się poprawa jakości ścieżek. Zwłaszcza te asfaltowe mają tak duże dziury, że poruszanie się po nich bywa niebezpieczne. – Druga sprawa to postawienie w parku ławek umożliwiających młodym matkom przewijanie małych dzieci. To specjalne, zadaszone ławki z podwyższeniem i miejscem do przewinięcie maluszka – opisuje radny.
W parku potrzebne są też nowe, dodatkowe lampy. Chodzi zwłaszcza o oświetlenie od ul. Opawskiej. Najlepiej żeby było kolorowe i nadało tej części parku nowy charakter, podkreśliło jego walory.
Cofała chce przywrócić parkowi strumyk, od lat nieczynny. Chciałby go poszerzyć, ułożyć nowe kamienie i całość oświetlić. – Ten strumyk mógłby być symbolem Odry raciborskiej. Dostarczy świeżej wody do stawu, poprawi jej jakość, bo teraz wygląda niezbyt atrakcyjnie – ocenia pan Tomasz. Na koniec pomysłodawca projektu zamierza wzbogacić zieleń parkową. Chodzi o nowe nasadzenia oraz pielęgnację obecnego stanu. – Park ma olbrzymi potencjał. Wierzę w niego i liczę, że inni też uwierzą, że można go razem zmienić – podsumowuje T. Cofała. Do 29 września można wybierać projekty w raciborskim Budżecie Obywatelskim. Głosowanie odbywa się głównie poprzez internet, ale można to zrobić osobiście np. w urzędzie miasta.
(ma.w)
Ludzie
Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego