Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak żyć w cieniu katastrofy ekologicznej?

Z odpowiedzią na pytanie śpieszy młodzież, która w 20 września strajkowała w 60 miastach w całej Polsce i tysiącach miast na całym Świecie. A co na to pozostali mieszkańcy?

Polacy uważają, że zmiany klimatu i zanieczyszczenia środowiska są największym wyzwaniem, a zarazem zagrożeniem dla współczesnego świata. Ich zdaniem ochrona środowiska powinna być naszym priorytetem, nawet kosztem zahamowania wzrostu gospodarczego. Brytyjska organizacja Hope not Hate opublikowała wyniki sondażu, które jasno wskazują, czego boją się Polacy…

Jak żyć w cieniu katastrofy ekologicznej?

Rola młodzieży

20 września – ta data nie jest przypadkowa, jest to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. Rządzący muszą wiedzieć, że społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję" – tak tłumaczyli inicjatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Respondentów zapytano o rolę Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, których inicjatorką była Greta Thunberg, szesnastolatka ze Szwecji, która dziś jest inspiracją dla młodzieży z całego Świata. Zdaniem ponad połowy badanych (51%) strajk pełni ważną rolę w postrzeganiu kryzysu klimatycznego, dla 14% ankietowanych jest nieważna, natomiast reszta badanych nie miała zdania na ten temat.

Czy Polacy zauważają zmiany klimatu?

Jak wykazują badania przeprowadzone online przez ośrodek badawczy Focaldata w okresie od 30 sierpnia do 9 września zmiany klimatu to zdaniem Polaków największe zagrożenie występujące na Ziemi (56%), nieco mniej ankietowanych (54%) wskazało zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Na trzecim miejscu znalazł się terroryzm (48% ankietowanych).

83% ankietowanych dostrzega wpływ zmian klimatu na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w swoim otoczeniu- w przypadku naszego regionu są to susze, gwałtowne nawałnice, spore różnice temperatur a nawet występujące zwłaszcza w tegorocznym sezonie wakacyjnym zakwity sinic.

Wina rządu?

60% badanych uznało, że rząd w sprawie klimatu robi za mało, odmiennego zdania było zaledwie 18% ankietowanych, z kolei 22% nie miało zdania na ten temat. Zdaniem Polaków ochrona środowiska powinna być naszym priorytetem, nawet jeśli oznacza to zahamowanie wzrostu gospodarczego. Natomiast jeżeli chodzi o badanych z grupy wiekowej 18-25 lat, to aż 72% z nich uważa, że Rząd robi za mało w sprawie klimatu, najstarsza grupa wiekowa (65+) to zaledwie 54% respondentów uważa, że w sprawie klimatu rządzący robią za mało, natomiast 20 % uważa, że Rząd robi wystarczająco.

Co można zrobić w naszym regionie?

Po pierwsze- edukacja. Kampania ekologiczna „Lato z klimatem by zdążyć przed smogiem”, której inicjatorką jest Posłanka na Sejm Gabriela Lenartowicz w temacie ekologii i ochrony środowiska działa od lipca. Akcja obejmuje mieszkańców naszego regionu- zarówno najmłodszych, jak i najstarszych, którzy aktywnie biorą udział w spotkaniach.

I faza kampanii: „Lato z klimatem” zorganizowała wydarzenia m.in. w Powiecie Raciborskim- z członkami klubów osiedlowych SM Nowoczesna oraz z młodzieżą z Stowarzyszenia „Pomocna dłoń”

Powiat Wodzisławski- spotkanie w babskich klimatach w Kokoszycach i Radlinie, w których brały udział członkinie Koła Gospodyń Wiejskich orz Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych.

Kampania dotarła również do Powiatu Rybnickiego, gdzie spotkania odbyły się w Czernicy i w Klubie 17-tka, gdzie dzieci i młodzież zaprezentowały swoją eko-kreatywnosć.

II faza kampanii objęła spotkania m.in. w Pstrążnej, Gaszowicach i Jejkowicach (Powiat Rybnicki) z członkiniami lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Akcja „Zdążyć przed smogiem” odwiedziła również podopiecznych Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego - „Dziupla”.

Akcja wspiera i solidaryzuje się z dziećmi i młodzieżą manifestującą w ramach „Młodzieżowego Strajku Klimatycznego”, który w naszym regionie miał miejsce w Rybniku.

Źródło: onet.pl

Tekst sponsorowany

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP