Konferencja posesyjna Polowego: pomoc dla hospicjum oraz ekodoradca w Raciborzu
Jednym z tematów, które skomentował na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami prezydent Raciborza Dariusz Polowy była "sprawa wywołana na sesji, dotycząca Hospicjum św. Józefa, opiekującego się chorymi w ich domach". Hospicjum nie ma siedziby, a kontrakt z NFZ został obniżony.
Prezydent Polowy mówił, że hospicjum udziela wsparcia chorym oraz ich rodzinom. - Panie z hospicjum mówiły na sesji, że ta forma opieki jest oczekiwana przez chorych oraz ich rodziny. Mamy świadomość, że ta instytucja jest potrzebna w mieście - powiedział na konferencji posesyjnej Dariusz Polowy.
- W maju spotkałem się z panią Rajczykowską, usłyszałem, że zaczynają drżeć o swoją przyszłość, bo są zmuszeni do przeprowadzki, a to nie chodzi o meble, ale skutkujące przenosinami m.in. zmiany w kontrakcie i działania administracyjne. - Nie ułatwia im to życia. Mój zastępca znajdował propozycje lokali zamiennych. To, co się "od ręki" znajduje w zasobach miejskich, to nie są to lokale do wprowadzenia takiej instytucji z uwagi na standard. Była mowa o zagospodarowaniu byłego G5 (Opawska), albo obiektu po przychodni przy ul. Kościuszki. Co do G5 to samo hospicjum jednak potrzebuje mniej miejsca, a wciąż jeszcze była tam szkoła muzyczna. Tamta lokalizacja nie jest do wzięcia od razu. Przy ulicy Kościuszki potrzebny jest gruntowny remont. Są tu kwestie czasowe ograniczające oczekiwanie. Staramy się, pomóc jak możemy. Udało się wesprzeć Hospicjum małym grantem, kwotą do 10 tys. zł - wyliczał prezydent Raciborza.
- Wypracujemy rozwiązanie, które zadowoli hospicjum, żeby samorządowcy nie musieli się później wstydzić, bo się starali, ale się nie udało - stwierdził Dariusz Polowy.
W Raciborzu będzie ekodoradca i pomoże przy wnioskach o dotacje z programu "Czyste Powietrze".
Polowy przypomniał, że "mamy w mieście wspaniałe narzędzie do diagnozy jakości powietrza, stację monitorowania. Zachęcam, żeby korzystać z niego, bo wyniki są dostępne on-line. Można tam porównać Racibórz do całego Śląska. Żeby mieć świadomość, w jakim miejscu się znajdujemy - powiedział prezydent.
- Jeśli chodzi o działania gminy związane z poprawą jakości powietrza - poszliśmy w stronę by maksymalnie wykorzystać środki z zewnątrz, a środki gminne wykorzystać na niemałe potrzeby w innych zakresach - dodał Polowy.
Od stycznia będzie działać etat doradcy w ramach urzędu. - Tu będzie się składać wnioski, tu odbywać się będzie ich ocena. To efekt porozumienie z WFOŚiGW. Etat będzie obsługiwał też temat likwidacji azbestu na terenie gminy. Dzięki temu zaangażowanie miejskiego PONE można zmniejszyć o 20%. Przeznaczyć te pieniądze na zasoby gminne gdzie wymienimy źródła ciepła - poinformował D. Polowy. Rada miasta zaakceptowała na sesji dofinansowania miejskie do przyłączy gazowych do domów. Nie zgodziła się, by dotować wymianę starych pieców gazowych na nowsze gazowe.