Maestro nie żyje. Odszedł Piotr Libera. Pogrzeb 11 października
Znany i ceniony raciborski dyrygent, opiekun chóru "Strzecha" zmarł 3 października. Miał 81 lat. Ostatnie dni życia spędził w DPS-ie Złota Jesień, wcześniej mieszkał na Ostrogu. Pogrzeb zaplanowano w piątek 11 października na Ostrogu, początek o godz. 14.00.
Piotr Libera był nauczycielem, muzykiem i dyrygentem. Długie lata prezesował Zarządowi Okręgu Raciborskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Dla wielu znany był jako „Maestro”.
- Praca Pana Piotra w szkolnictwie podstawowym, to nieprzerwane pasmo organizowania chórów i zespołów instrumentalnych, które na przestrzeni minionych lat, w różnych przeglądach i konkursach zajmowały czołowe miejsca na szczeblu powiatu raciborskiego i województwa - uzasadniano w 2018 roku gdy P. Libera otrzymał prezydencką nagrodę z okazji Święta Animatora Kultury.
Jako nauczyciel wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza, podjął się prowadzenia Chóru mieszanego "Strzecha", wprowadzając chór na nowy tor artystyczny. Z Chórem "Strzecha", rekrutującym się spośród uczniów I LO, Pan Piotr Libera zapisał piękną kartę w księdze raciborskiej kultury. Ogromna ilość koncertów, występów w kraju i poza jego granicami, wspaniałe widowiska - "Wesele raciborskie" i "Marzanna", niezliczone sukcesy w festiwalach i przeglądach, nagrania radiowe i telewizyjne w Opolu i Katowicach. Niestrudzenie był organizatorem festiwali muzycznych m.in. pieśni do słów Josepha von Eichendorffa oraz utworów Stanisława Moniuszki, Trojoka Śląskiego.
W uznaniu zasług na polu krzewienia kultury muzycznej oraz pracy nauczycielskiej Pan Piotr Libera otrzymał szereg odznaczeń i wyróżnień. Podczas obchodów 800 –lecia nadania praw miejskich Raciborzowi został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Raciborza”.
W marcu 2019 roku RCK zorganizował benefis Piotra Libery, już bez udziału jego bohatera, który z uwagi na stan zdrowia nie mógł w nim uczestniczyć.
Piotr Libera urodził się 17 lipca 1938 r. w Raciborzu. Ukończył Państwowe Liceum Pedagogiczne, Studium Nauczycielskie w Raciborzu oraz Wyższą Szkołę Muzyczną we Wrocławiu uzyskując tytuł magistra sztuki. Już jako licealista podjął pracę instruktora w ówczesnym Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Raciborzu (1955 r.), a w 1961 r. otrzymał mianowanie na nauczyciela szkoły podstawowej. Początkowo pracował w Kuźni Raciborskiej, później w raciborskich szkołach podstawowych nr 4, 7 i 9. Był wieloletnim pracownikiem Studium Nauczycielskiego oraz I LO w Raciborzu. Pracując w szkolnictwie jednocześnie prowadził i organizował różne zespoły muzyczne, m.in. w fabrykach "Rafamet", "Rafako" oraz "ZEW", przy Spółdzielni Inwalidów "Raciborzanka" oraz "Strzesze". Za swoją działalność na niwie kultury był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania, Złotym Krzyżem Zasługi, czy tytułem "Zasłużony dla Raciborza".
MAESTRO odpoczywaj w spokoju.
"nut w bród,
każdy wyśpiewał
słów, mów,
sto wypowiedział
w czas zły i niepogodę
śmiech, śmiech
szedł z nami w drogę...
czas w nas stukał
jak zegar
nie wiedział nikt,
co nam odmierzał.
dziś, Piotr,
gdy Ciebie nie ma
pieśń tę
wznosimy do nieba
trwaj tam
i czuwaj nad nami
noc w noc
usłaną gwiazdami...
Piotrze ....
choć się zmienił cały świat
- jesteśmy
zawiruje jeszcze raz
- będziemy
...będziemy... "
wspaniały, wielki człowiek, kochał muzykę .....Dziękujemy MAESTRO![*]
Odszedł wspaniały człowiek, który mnie zaraził miłością do muzyki chóralnej. Dzięki niemu 4 lata w I LO były najfajniejszymi latami w szkole. Będzie nam cię brakowało Maestro! Spoczywaj w pokoju.
Kiedy i gdzie będzie pogrzeb? Chciałbym go pożegnać.
Był wspaniałym człowiekiem, znakomitym dyrygentem, nauczycielem cenionym przez młodzież. Niech spoczywa w spokoju.