Z Rydułtów do Rimini i Dublina, czyli Europejski start w zawodową przyszłość
Podsumowań czas w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach.
W Rydułtowskim Centrum Kultury podsumowano projekt "Europejski start w zawodową przyszłość", realizowany w latach 2018-2019. Dzięki projektowi 32 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach odbyło dwutygodniowe praktyki zawodowe u zagranicznych pracodawców w Rimini i w Dublinie. Staże te stanowiły uzupełnienie kształcenia w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, fototechnik oraz technik logistyk.
Celem projektu było nabycie przez jego uczestników praktyki oraz doświadczenia w przyszłym zawodzie w środowisku międzynarodowym. Beneficjenci projektu, samodzielnie funkcjonując za granicą, doskonalili umiejętności językowe i przełamywali bariery kulturowe, poznawali też kulturę kraju, w którym przebywali. Dzięki udziałowi w mobilności, uczniowie stali się bardziej pewni siebie, potrafią się lepiej adoptować i odnajdywać w nowych sytuacjach, są bardziej ciekawi i otwarci na nowe wyzwania.
Zagraniczny wyjazd młodzieży poprzedziło wstępne przygotowanie polegające na doskonaleniu umiejętności językowych w zakresie branżowego języka angielskiego oraz zapoznanie z kulturą, tradycjami, zwyczajami i stylem życia odwiedzanego kraju. Grupa „włoska” zrealizowała ponadto kurs podstawowy języka włoskiego. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących radzenia sobie ze stresem związanym z wyjazdem.
Dyrektor Jacek Stebel wręczył uczestnikom certyfikaty "Europass Mobilność" potwierdzające zdobyte umiejętności i kompetencje zawodowe. Wszystkie grupy zawodowe podzieliły się wrażeniami z praktyk, przedstawiając przygotowane przez siebie prezentacje. Nieprzypadkowo na uroczystość zaproszono uczniów klas drugich, gdyż to oni prawdopodobnie będą kolejnymi beneficjentami projektu staży zagranicznych.
Bohaterowie uroczystości sami przyznali, że mimo trudnych momentów związanych z oswajaniem się z nową sytuacją i zmęczeniem wynikającym z pracy, uśmiech gościł na ich twarzach przez cały czas. Dwa tygodnie zagranicznych praktyk były bogate w różnorodne wrażenia. Młodzież podziękowała autorce i jednocześnie koordynatorowi projektu: pani Małgorzacie Warzesze-Staniczek – za ogromne zaangażowanie i serce włożone w jego realizację oraz za przygotowanie tej oferty edukacyjnej, panu Dyrektorowi ZSP Jackowi Steblowi i władzom Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim - za umożliwienie realizacji takiego działania i nadzór nad całością przedsięwzięcia, opiekunom w czasie pobytu za granicą oraz swoim nauczycielom - Damianowi Materzokowi, Annie Gaszce i Marcinowi Czediwodzie – za wsparcie i opiekę w trudnych chwilach oraz wszystkim osobom pomagającym w pomyślnym zakończeniu tego ogromnego przedsięwzięcia.
Podsumowaniem uroczystości była wystawa ilustrująca przeżycia beneficjentów i osiągnięte rezultaty przedstawicieli poszczególnych zawodów. Fototechnicy mieli możliwość robienia zdjęć we włoskich studiach, nadmorskich plenerach, a nawet na torze wyścigowym. Gastronomowie zyskali możliwość przygotowywania potraw z owoców morza, poznania przypraw i dań typowych dla kuchni śródziemnomorskiej. Logistycy docenili możliwość poznania zasad międzynarodowej dystrybucji towarów, dobrze wspominają serdeczność dublińskich współpracowników, ale też rodzin, u których dane im było gościć.
Uczestnicy wszystkich wyjazdów swój rozwój zawodowy zawdzięczają udziałowi w programie współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Małgorzata Warzecha-Staniczek