W Raciborzu będzie ekodoradca i pomoże w „Czystym Powietrzu”
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy przypomniał na swojej ostatniej konferencji posesyjnej, że „mamy w mieście wspaniałe narzędzie do diagnozy jakości powietrza”. Mówił o stacji monitorowania uruchomionej wiosną przy byłym już budynku SP4. Zapowiedział również długo oczekiwaną pomoc urzędu miasta w pozyskiwaniu rządowej dotacji na walkę ze smogiem.
– Zachęcam, żeby korzystać z efektów pracy stacji monitorowania, bo wyniki są dostępne on-line. Można tam porównać Racibórz do całego Śląska. Żeby mieć świadomość, w jakim miejscu się znajdujemy – powiedział dziennikarzom prezydent.
– Jeśli chodzi o działania gminy związane z poprawą jakości powietrza – poszliśmy w stronę by maksymalnie wykorzystać środki z zewnątrz, a środki gminne wykorzystać na niemałe potrzeby w innych zakresach – dodał Polowy.
Od stycznia 2020 roku będzie działać nowy etat ekodoradcy w ramach urzędu. Pytali się o niego radni opozycji (Michał Kuliga i Marcin Fica). – Na miejscu będzie się składać wnioski, tutaj odbywać się będzie ich ocena. To efekt porozumienia raciborskiego urzędu z WFOŚiGW. Etat będzie obsługiwał też temat likwidacji azbestu na terenie gminy. Dzięki temu zaangażowanie miejskiego PONE (dotacje do wymiany pieców – red.) można zmniejszyć o 20%. Przeznaczyć te pieniądze na zasoby gminne, gdzie wymienimy źródła ciepła – poinformował D. Polowy.
Rada miasta zaakceptowała na wrześniowej sesji dofinansowania miejskie do przyłączy gazowych do domów. Nie zgodziła się jednak, by dotować wymianę starych pieców gazowych na nowsze gazowe.
(ma.w)
Ludzie
Radny, były prezydent Raciborza
Radny Miasta Racibórz
Wiceprezydent Raciborza