Racibórz robi duży krok w kierunku wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych
Działająca przy prezydencie Raciborza Komisja ds. czystego powietrza rekomenduje podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych. Terminem granicznym wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne ma być 2025 rok. W przypadku terenów miasta, które nie mają dostępu do sieci gazowej lub ciepłowniczej dopuszczone zostanie użytkowanie pieców na pellet, ale tylko do 2028 roku.
Pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono zakaz spalania paliw stałych jest Kraków. Wiele wskazuje na to, że Racibórz podąży ścieżką wytyczoną przez mieszkańców dawnej stolicy Polski i wprowadzi podobne rozwiązania. 22 października członkowie Komisja ds. czystego powietrza opowiedzieli się za rekomendowaniem prezydentowi Raciborza Dariuszowi Polowemu podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia w mieście zakazu spalania paliw stałych do końca 2025 roku.
Wyjątkiem mają być kotły na pellet*, które będzie można użytkować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, ale tylko do 2028 roku. Oznacza to, że właściciele nieruchomości na terenach miasta pozbawionych dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej powinni wystąpić z wnioskiem do PGNiG lub Polskiej Spółki Gazownictwa o wykonanie przyłącza, tak aby zdążyć z przejściem na ogrzewanie gazowe lub ciepło systemowe do końca 2028 roku. Z myślą o osobach w trudnej sytuacji materialnej ma zostać przygotowany specjalny program osłonowy, który ułatwi im przeprowadzenie inwestycji.
Przymusem wymiany źródeł ogrzewania będą objęci właściciele nieruchomości położonych na terenie Raciborza, przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także gmina Racibórz ze swoim zasobem komunalnym. Uchwała nie będzie dotyczyć specyficznych podmiotów takich jak Rafako czy Cobex, które występują o pozwolenia na użytkowanie instalacji na drodze odrębnych przepisów.
Za przyjęciem tego rozwiązania opowiedzieli się przewodniczący komisji radny powiatowy Dawid Wacławczyk, a także członkowie komisji Zygmunt Kobylak, Zuzanna Tomaszewska, Jan Wiecha, Józef Galli, Ewa Klimaszewska, Piotr Dominiak i Leszek Szczasny. Odmienne zdanie mieli naczelnik wydziału ochrony środowiska Katarzyna Polak, radny powiatowy Artur Wierzbicki oraz radna miejska Magdalena Kusy. Warto zaznaczyć, że nie byli oni przeciwnikami zakazu, ale optowali za wydłużeniem terminu wymiany źródeł ciepła.
Formalnie wprowadzenie nowego prawa leży w kompetencjach samorządu województwa. Dlatego prezydent Raciborza, posiadając rekomendację Komisji ds. czystego powietrza, powinien podjąć kroki zmierzające do przygotowania stosownej uchwały oraz jej przyjęcia przez Sejmik Województwa Śląskiego.
Więcej o wynikach prac Komisji ds. czystego powietrza w Raciborzu oraz wprowadzeniu zakazu spalania paliw stałych w kolejnym numerze "Nowin Raciborskich" (w sprzedaży od 29.10.2019 r.).
* Spełniające normy V klasy oraz eco desing.
Ludzie
Radny Powiatu Raciborskiego.
Radny, były prezydent Raciborza
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Architekt miejski w UM Racibórz
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Radny Raciborza, szef komisji budżetu
Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.
Radna Miasta Racibórz
Prezes Stowarzyszenia ASK
Była radna Miasta Racibórz
Radny Raciborza, prezes PTTK Racibórz
Do TakAle na 20 -30 lat? JAK można to zrobić w góra do 10 lat.Wystarczy nie wydawać pieniędzy na byle bzdury .
A ja i tak będę sobie robił ognisko na imprezie w domu.
Zgłaszaj kopciuchy na stronie https://brudnykomin.pl
Zgoda, że od węgla trzeba odchodzić, ale o tym nie zdecyduje paru radnych w małym mieście. To musi być mądrze zaplanowany proces na 20-30 lat.
Brakuje nam kilku elektrowni. Sieć elektryczna jest niewystarczająca, przestarzała i bardzo awaryjna ( poprowadzona przez lasy, podatna na uszkodzenia przez drzewa, bywa że prądu nie ma kilka dni. Jak ogrzejemy domu w środku zimy? Mamy niedobory w postaci kanalizacji sanitarnej, a gdzie tam inwestycje w podziemne linie przesyłu prądu? Najlepiej zakazać czegoś. A gdzie danie czegoś w zamian, taniej alternatywy? Ogniwa fotowoltaiczne, to nie rozwiązanie przy naszych zarobkach, nawet z dopłatami, nas nie stać. Pomijając kwestie techniczne, jak brak miejsca, za słabe dachy, czy też niska sprawność i żywotność tych urządzeń. Pompa cieplana to duży koszt, i potrzeba sporo miejsca na działce, a także w kotłowni. Oraz konieczność dostarczenia prądu z zewnątrz. Patrz powyższe o prądzie
Pompy ciepła , to fikcja. Nieopłacalne w dłuższej perspektywie użytkowania - mało sprawne , energożerne , usterkowe.
@uto u nas są dopłaty do pomp ciepła nie tylko do gazu.Z Programu rządowego też jest dopłata do pomp oba programy można łączyć .
Powinny być dopłaty do pomp ciepła. Przejście na ogrzewanie gazowe to ślepa uliczka, bo zgodnie z unijną polityką efektywności energetycznej gaz też ma być zakazany w uni.
No na reszcie zaczynacie myśleć w tym Raciborzu. Brawo Racibórz Brawo Dawid Wacławczyk Brawo komisja ds.Czystego Powietrza. Brawo członkowie którzy głosowali Za a nie przeciw.
slusznie ! nie karajmy tylko dotujmy tego co nas truje itd , tj Q.demokracja . . .
Brawo Racibórz!!!
Jak można dotować węglowe piece w XXw. ???
Żeby Racibórz był Wielki, trzeba czasu. Pis przepadnie w następnych wyborach. Portowy będzie miał problem!!!! Drogi - korki, Odra - niski stan rzeki, smog - stacja monitoringu awaria (sabotaż). Coś dużo tego na prowincjonalne miasteczko!!!!!
To trzeba mieć z lampą coś nie tak.