Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hałda w Radlinie coraz mocniej pyli. Będą badać jakość powietrza?

W czasie ostatnich prawie 20 lat wydobyto z radlińskiej hałdy ponad 10 mln ton gorącego materiału. Choć prowadzone na zwałowisku prace zmierzają ku końcowi, to okoliczni mieszkańcy mierzą się z coraz większymi uciążliwościami i uważają, że pokopalniany pagórek dosłownie zatruwa im życie.

Hałda w Radlinie coraz mocniej pyli. Będą badać jakość powietrza?

Kilkadziesiąt osób zebrało się 5 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie. Powodem było organizowane przez tamtejszych włodarzy otwarte spotkanie w sprawie emisji pyłu z hałdy, która znajduje się w centrum miasta. Dyskusja chwilami była niezwykle emocjonująca. - Jak mamy żyć w tym pyle? Boimy się o życie i zdrowie swoje, jak i naszych dzieci - mówili zdesperowani mieszkańcy w stronę przedstawicieli firmy Barosz-Gwimet, Polskiej Grupy Górniczej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Prace zmierzają ku końcowi

Na początku spotkania głos zabrali reprezentanci marklowickiej spółki Barosz-Gwimet - Alicja Mazur-Cuber oraz Krzysztof Duda - która od prawie dwudziestu lat zajmuje się rozbiórką i rekultywacją pogórniczego zwałowiska. - Nasze działania polegają przede wszystkim na eliminacji zapożarowania hałdy, a co za tym idzie eliminacji emisji groźnych gazów, które pochodzą z beztlenowego spalania odpadów pogórniczych - mówili przedstawiciele spółki. Alicja Mazur-Cuber wyjaśniła, że najpierw gorący materiał osiągający nawet 500 stopni Celsjusza jest wydobywany (bardzo często właśnie wtedy nad hałdą widać chmury pyłu). Później jest on studzony, a potem najczęściej wbudowywany ponownie w hałdę. - W czasie naszej wieloletniej pracy wydobyliśmy z terenu hałdy ponad 11 mln ton gorącego odpadu - zauważył Krzysztof Duda. W efekcie poziom zapożarowanego terenu zmniejszył się z 13 do 2,6 ha, co pozwoliło na zasadzenie tam 67 tys. sztuk drzew. - Prowadzone przez nas prace zmierzają ku końcowi - zapowiedział Duda. Jest szansa, że zakończą się one w 2021 r., ale nie jest to pewne ze względu na możliwość wystąpienia w dalszym ciągu zapożarowanych stref, które trzeba usunąć.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].