Pomogą młodzieży trafnie wybrać zawód
Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. uruchomił nowy program „Zawodowy debiut”, w ramach którego uczniowie drugich klas liceów ogólnokształcących będą mogli odbyć praktyki zawodowe u pracodawców.
Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. zawarł porozumienia z trzema liceami ogólnokształcącymi: wodzisławskim „Tischnerem” i „Jedynką” oraz rydułtowskimi „Skalniakami” w sprawie realizacji nowego programu planowania karier edukacyjnych i zawodowych pt. „Zawodowy debiut”. Jego celem jest zapoznanie młodzieży II klas liceów ogólnokształcących ze specyfikacją pracy na określonym stanowisku pracy w wybranym przedsiębiorstwie. W ramach programu uczniowie będą mogli namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód np. lekarza, farmaceuty czy weterynarza, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku. – Z doświadczenia urzędu pracy wynika, że bardzo często wybór dalszej ścieżki kształcenia lub rozpoczęcia aktywności zawodowej w danym zawodzie jest przypadkowy. Młodzież nie posiada wyobrażenia o specyfice pracy w tym zawodzie oraz charakterystyce pracy w konkretnych przedsiębiorstwach – wyjaśnia Anna Słotwińska – Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Wychodząc naprzeciw tym problemom postanowiono wykorzystać potencjał Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. w kontaktach z lokalnymi przedsiębiorstwami, aby umożliwić grupie młodzieży kontakt z realnym środowiskiem pracy. W liceach przeprowadzone zostały już ankiety na temat tego, jakie zawody chciałaby w przyszłości wykonywać młodzież. Wynika z nich, że największe zainteresowanie jest zawodami medycznymi. Na podstawie tych ankiet urząd pracy dobierze teraz odpowiedniego pracodawcę, który zdecyduje się przyjąć do siebie młodzież na tygodniowe praktyki i pokaże, jak ta praca faktycznie wygląda.
Szkoda, że PUP i Starostwo w Wodzisławiu nie robi nic, by pomóc osobom niepełnosprawnym w znalezieniu zatrudnienia. Młodzi ludzie, którzy mają np. średnie wykształcenie i zarejestrowali się, jako poszukujący pracy, bo chcą pracować, ale chodzą tylko podpisać listę. Żadnej propozycji stażu czy kursu. Brak zakładów pracy chronionej. W Wodzisławiu jeden Zakład Aktywności Zawodowej. I tak w naszym kochanym mieście wyklucza się osoby niepełnosprawne, które mają prawo do pracy i normalnego życia. Dużo się mówi, jakie to duże wsparcie mają te osoby. Szkoda, że tylko się mówi ale efektów nie wdać.