„Jeśli jadę zygzakiem ulicą Bema, to nie znaczy że jestem pijany”
Policjanci spotkali się z mieszkańcami Rydułtów. Debata, która miała służyć omówieniu poziomu bezpieczeństwa w mieście, niespodziewanie zamieniła się w festiwal uwag pod adresem miasta, powiatu i województwa czyli administratorów dróg na terenie Rydułtów.
W poniedziałek (18 listopada) w Rydułtowskim Centrum Kultury odbyła się debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli m.in. komendant powiatowy policji w Wodzisławiu Śląskim mł. insp. Jarosław Grudziński, komendant rydułtowskiego komisariatu nadkom. Adrian Kołodziej, a także licznie zgromadzeni dzielnicowi.
Za szybka jazda, złe parkowanie
Moderatorem spotkania był mł. asp. Patryk Błasik. Sporo miejsca poświęcił tematowi funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem do eliminowania uciążliwych społecznie problemów. Za pomocą strony internetowej lub aplikacji można zaznaczyć zagrożenie występujące w naszej okolicy. Nawet anonimowo. Skutkuje to kontrolami danego miejsca przez policjantów.
Okazuje się, że w 2018 r. mieszkańcy dokonali 125 zgłoszeń. - Najwięcej dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości i nieprawidłowego parkowania - przekazał mł. asp. Patryk Błasik. W 2019 r., który przecież jeszcze się nie zakończył, było już 126 zgłoszeń. - Widać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa odgrywa istotną rolę, zgłoszeń jest coraz więcej - dodał policjant.
Plaga pijanych
Istotnym punktem debaty było omówienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Specjalista z wydziału ruchu drogowego wodzisławskiej komendy sierż. szt. Grzegorz Szolc omówił statystyki dotyczące zdarzeń drogowych oraz pijanych kierowców zatrzymanych na terenie Rydułtów. Niestety, tylko w 2019 r. policjanci zatrzymali na terenie Rydułtów aż 70 kierowców na „podwójnym gazie”, z czego 5 było sprawcami kolizji. Z kolei najwięcej zdarzeń drogowych odnotowano na ul. Raciborskiej.
Sierż. szt. Grzegorz Szolc apelował, by szczególnie teraz, kiedy szybko robi się ciemno, zawsze nosić odblaski, bo to poprawia bezpieczeństwo. Funkcjonariusze rozdawali odblaskowe elementy wszystkim uczestnikom spotkania.
Pan prezydent Rybnika też po paru godzinach jak go złapali na jeździe samochodem pod wpływem miał we krwi 0,4999 promila. To cud albo fart ??? Chyba miał szczęście. . .
Jeżeli PO paru godzinach wydmucham 0.4999, to nie znaczy że parę godzin wcześniej byłem pijany:)
na Bema jest jeszcze gorzej Od tygodnia jeżdzimy po remoncie bez gornej warstwy asfaltu
"Sporo miejsca poświęcił tematowi funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa"
Ta mapa działa jak cała policja w powiecie. Znaczy nijak!
Ja zgłaszam, a po trzech dniach znaczek znika, policji nawet w tym miejscu nie było. O czym te nieroby mówią?
Parkowanie na chodnikach, trawnikach to w powiecie wodzisławskim coś normalnego, policja przejeżdża i udaje że nie widzi, no pewnie lepiej nie widzieć, bo trzeba by wyjść z samochodu.. Policjanta można zobaczyć tylko na takich spotkaniach. Siedzą w samochodach, stacjach benzynowych i czekają na szybkie emerytury.