Rusza kolejny etap modernizacji ewidencji gruntów i budynków na terenie gminy Godów
16 grudnia w teren wyruszą geodeci, którzy przeprowadzają prace terenowe związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków na terenie gminy Godów. Tym razem odwiedzą posesje w Krostoszowicach, Łaziskach, Podbuczu i Skrzyszowie.
Geodeci dokonują pomiarów i weryfikacji sposobu użytkowania gruntów zabudowanych. Z tego powodu mają prawo wejść na posesję i dokonać pomiarów. Nie mogą jednak domagać się wpuszczenia do domu. Wszyscy uprawnieni geodeci legitymują się pisemnym upoważnieniem wydanym przez Starostę Wodzisławskiego. Na upoważnieniu znajdują się dane osobowe wraz z numerem dowodu osobistego. W razie wątpliwości można poprosić geodetę o okazanie upoważnienia. Wszyscy geodeci posiadają też kamizelki odblaskowe.
Po zakończeniu prac terenowych, które potrwają od 16 grudnia do 15 września 2020 r. powstanie projekt operatu opisowo-kartograficznego, który będzie podlegał wyłożeniu do wglądu zainteresowanych osób. Informacja o miejscu i czasie wyłożenia zostanie zamieszczona w prasie, na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy Godów i Starostwa Powiatowego oraz na portalach internetowych. To ważne, by wtedy (w terminie wyłożenia) zgłosić się do Wydziału Geodezji i sprawdzić dane zaproponowane przez geodetów, ponieważ od tych danych zależy m.in. wysokość podatków płaconych w gminie. Wyłożenie projektu operatu opisowo-kartograficznego służy temu, aby już na tym etapie wnieść uwagi o ewentualnych nieścisłościach lub pomyłkach.
Zgodnie z przepisami, uwagi wniesione podczas wyłożenia, zostaną rozpatrzone w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu wyłożenia. Następnie dane objęte modernizacją, zawarte w projekcie operatu opisowo-kartograficznego staną się danymi ewidencji gruntów i budynków. Informacja o tym zostanie ogłoszona w dzienniku urzędowym województwa oraz w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie starostwa.
Wówczas będzie jeszcze jedna okazja, by zgłaszać uwagi do danych zawartych w ewidencji. Każdy, czyjego interesu prawnego będą dotyczyły dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym, będzie miał do tego prawo w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia informacji w dzienniku urzędowym województwa.
Ważne, by tych terminów „pilnować”. Zgłoszenie zarzutów do danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków po tych terminach – zgodnie z przepisami – będzie bowiem traktowane jak wniosek o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków i może wiązać się z kosztami po stronie zainteresowanej osoby.
- Warto zatem czytać ogłoszenia i informacje, zarówno na stronie i w siedzibie Starostwa, jak i Urzędu Gminy Godów, ponieważ przepisy prawa nie przewidują indywidualnego powiadamiania właścicieli czy dysponentów nieruchomości – mówi Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.
Przypomnijmy, że obecnie trwa modernizacja ewidencji na terenie Gołkowic, Skrbeńska i Godowa. 25 listopada geodeci zakończyli wizyty na posesjach. W drugim etapie, który potrwa do 24 lutego, m.in. zostanie wyłożony do publicznego wglądu projekt operatu opisowo-kartograficznego. To bardzo ważny moment, bo zasadniczo wtedy każdy będzie mógł sprawdzić to, co wymierzyli mu geodeci i jak oznaczone zostały poszczególne części działki. A od tego będzie zaś zależeć wysokość podatku od nieruchomości. Gmina na podstawie zapisów zmodernizowanej ewidencji będzie naliczać wysokość podatku.
Moze jakiś link gdzie to szukać?
Nie bagatelizujcie tego pozornie niewinnego komunikatu, właściciele posesji w wymienionych sołectwach, bo potem strasznie trudno "odzyskać" chlewik czy garaż, który się nagle "przesunie" na działkę sąsiada. Jak przegapicie te złote "pięć minut" na wniesienie zastrzeżeń, to potem wszystko wam będą wpierać, na wasz koszt, oczywiście.