Marszałek uhonorował ludzi kultury. Wśród wyróżnionych Wanda Bukowska
Znamy laureatów Nagród Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Uroczystość odbyła się w katowickim kinoteatrze "Rialto". Wyróżnienie trafiło do Wandy Bukowskiej - instruktorki, choreografki, specjalistki folkloru i regionalistki.
- Kultura i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego to jedno z najważniejszych zadań samorządu województwa. Jesteśmy dumni z naszej historii, tradycji i różnorodności kulturowej. Doceniamy talent artystów i wspieramy instytucje kultury, które oferują mieszkańcom coraz bogatszą ofertę. Z roku na rok zwiększamy pulę środków w budżecie na kulturę i w przyszłym roku to dofinansowanie wyniesie prawie 200 mln zł. Jestem przekonany jednak, że kwotę tę znacznie zwiększymy, bo kultura i ludzie kultury po prostu zasługują na większe wsparcie – tłumaczy marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.
Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego otrzymali: Grażyna Bułka i Jadwiga Grygierczyk za wybitne osiągnięcia aktorskie oraz Czesław Węglarz, za wybitne osiągnięcia twórcze.
W kategorii Młodych Twórców wyróżnienia odebrali: Ewa Kozera za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, Alina Moś-Kerger w dziedzinie reżyserii i dramatopisarstwa i Karol Mastalerz w dziedzinie muzyki.
W trakcie uroczystości wręczono również nagrody w kategorii Upowszechniania i Ochrona Dóbr Kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się Wanda Bukowska i Zbigniew Micherdziński za upowszechnianie kultury ludowej oraz Jadwiga Herok-Turska za upowszechnianie współczesnej architektury Górnego Śląska.
Marszałek Jakub Chełstowski przyznał także nagrody laureatom wyróżnionym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Wśród wykonawców wyróżniono Agnieszkę Trzos, a wśród inwestorów ks. Michała Wilnera.
Wręczenie nagród uświetnił występ Marty Król z zespołem.
Wanda Bukowska to instruktorka, choreografka, specjalistka folkloru, regionalistka. Na co dzień pracuje w Zespole Pieśni i Tańca Vladislavia, który w 2019 r. obchodzi jubileusz 37-lecia działalności. Vladislavia reprezentowała polskie tradycje folklorystyczne na międzynarodowych festiwalach m. in. w Czechach, Słowacji, Niemczech, Francji, we Włoszech, Jugosławii, Czarnogórze, Portugalii, Macedonii, Serbii, na Węgrzech, Ukrainie, w Syrii, Turcji, Bułgarii i na Sardynii. Jest pomysłodawczynią organizowanego w Wodzisławiu Śląskim w latach 2000-2007 Międzynarodowego Festiwalu „Folklor bez granic”. W listopadzie ubiegłego roku wydała książkę pt. „Wspomnienia z okresu z 1918-2018”.
fot. Tomasz Żak / UMWS
Chyba raczej na zdjęciu drugi z prawej albo ten w środku.