W przyszłym roku odetchniemy zdrowym powietrzem! Racibórz doczeka się tężni
Tężnia powstanie w ramach budżetu obywatelskiego województwa śląskiego. Na raciborski projekt oddano 1576 głosów - najwięcej w naszym regionie*.
Tężnia ma zostać wybudowana na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Szacunkowa wartość przedsięwzięcia to 313 tys. zł. Autorem projektu jest Magdalena Czech-Majer - była kierownik referatu promocji w Urzędzie Miasta Racibórz, obecnie pracownik ZSOMS w Raciborzu.
Jak działa tężnia? Na drewnianej konstrukcji ułożone są gałązki, po których spływa pompowana do góry solanka. Solanka naturalnie odparowuje, dzięki czemu powietrze wokół jest nasycone cennymi mikroelementami. Wnikają one do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Mikroklimat wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.
Oprócz tężni do budżetu obywatelskiego województwa zgłoszono jeszcze dwa projekty związane z powiatem raciborskim - "Rewaloryzację kompleksu dydaktycznego Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" (pula wojewódzka) oraz "Postaw na zdrowy tryb życia - regionalny dzień zdrowia dla mieszkańców powiatu raciborskiego i wodzisławskiego" (pula regionalna). Pierwszy z tych projektów na pewno nie będzie realizowany, drugi prawdopodobnie tak**.
Racibórz skorzysta również na realizacji projektu "Teatrem w Śląsk", który przewiduje dofinansowanie w 2020 r. m.in. Festiwalu Raciborskiej Ulicy oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej "Kugel" w Raciborzu.
(żet)
* Na potrzeby przedsięwzięcia województwo śląskie podzielono na kilka stref, w ramach których zgłaszano projekty i przeprowadzono głosowanie. Powiat raciborski znalazł się w podregionie nr 3, w skład którego weszły jeszcze powiaty rybnicki i wodzisławski, a także miasta na prawach powiatu - Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory.
** Co prawda projekty z innych miast zdobyły większą liczbę głosów, jednakże ich wartość wykroczyła poza pulę środków zarezerwowaną w budżecie obywatelskim województwa na nasz region. Tym samym w gronie zwycięzców znalazł się tańszy, wyceniony na 66 tys. zł prozdrowotny projekt powiatów raciborskiego i wodzisławskiego.
W przyszłym roku odetchniemy takim samym smogiem jak w roku bieżącym, tyle że słonym. Cudów nie ma!