Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy to źle, że rząd obniżył podatki?

Dyskusja nad przyszłorocznym budżetem powiatu raciborskiego zeszła na tematy polityczne. Starosta wskazał, że przyczyną braku pieniędzy na inwestycje są malejące wpływy do budżetu spowodowane m.in. obniżką podatków. – Skoro nie potrafimy gospodarzyć pieniędzmi, to chyba cały samorząd jest do rozwiązania – stwierdził były wójt Nędzy Franciszek Marcol.

Czy to źle, że rząd obniżył podatki?
Piotr Olender, Franciszek Marcol, Tomasz Kusy, Grzegorz Swoboda

19 grudnia Rada Powiatu Raciborskiego przyjęła budżet na 2020 rok. Będzie on skromniejszy od tegorocznego. Przy obniżonych dochodach zabraknie pieniędzy na nowe inwestycje. Realizowane będą te już rozpoczęte, m.in. scalanie gruntów, zakup autobusów dla PKS w Raciborzu, inwestycje drogowe w Budziskach i Turzu, termomodernizacja „Budowlanki”, wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy drogi z Samborowic do Krzanowic. Starosta Grzegorz Swoboda wskazał, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest polityka rządu, który obniżył podatek PIT z 18 do 17 proc. i wprowadził zerowy PIT dla osób młodych. Te dwie zmiany uszczuplą przyszłoroczne dochody powiatu raciborskiego o 3 mln zł*. Dodatkowym problemem jest subwencja oświatowa, która „powinna być wyższa o co najmniej 2 mln zł”**. – Kolejne lata będą trudne – zapowiedział starosta Swoboda.

Budżet optymalny

Grający pierwsze skrzypce w radzie powiatu raciborskiego klub radnych „Razem dla Ziemi Raciborskiej” uważa, że przyszłoroczny budżet jest „staranny i przejrzysty” i stanowi „realne odbicie” polityki oświatowej i zdrowotnej powiatu. Planowany na 8 mln zł deficyt jest określany przez radnych jako „relatywnie niski”. Przyczyny negatywnych stron budżetu leżą poza powiatem. To – oprócz wspomnianych już obniżek podatków i zbyt niskiej subwencji oświatowej – podwyższenie kosztów uzyskania przychodu oraz podwyżka płacy minimalnej. Skutki tego ostatniego odczuje przede wszystkim raciborski szpital – wskazali radni Razem dla Ziemi Raciborskiej.

Radny Piotr Olender z PO (koalicjant Razem dla Ziemi Raciborskiej) stwierdził, że budżet został skonstruowany na trudny rok i z tego punktu widzenia jest on optymalny. – Ten trudny rok nie skończy się na 2020 r. Kolejne lata też będą trudne, dlatego trzeba patrzeć perspektywicznie – dodał P. Olender.

Rząd nie zabrał pieniędzy

Wystąpienie przedstawicieli władz powiatu raciborskiego sprowokowało Tomasza Kusego z PiS. Powiedział, że „rząd nie zabrał pieniędzy samorządom”, ale obniżając podatki po prostu zostawił je obywatelom. Dodał, że podwyżka minimalnego wynagrodzenia nie jest przyczyną problemów finansowych szpitala. – Jeżeli państwo w ten sposób to tłumaczycie, to obawiam się, że państwo nie rozumiecie tego, co się dzieje w szpitalu – powiedział T. Kusy.

Radnego PiS zirytowało, że pomimo lobbingu radnych tego ugrupowania w kołach rządowych na rzecz powiatu raciborskiego, ostatecznie i tak okazuje się, że wszystko co złe to wina rządu. – Zarządzanie mieniem powiatu raciborskiego to jest państwa odpowiedzialność i proszę tego na nikogo nie zrzucać – podkreślił T. Kusy.

To już jest nudne

Radny PiS Franciszek Marcol dodał, że słabości budżetu nie można tłumaczyć obniżką podatków. Wszak w ostatnich latach doszło do radykalnej obniżki bezrobocia. Skoro więc wzrosła liczba płatników podatku PIT, to i wpływy do budżetu powiatu wzrosły.

– Niech pan starosta zrozumie, że obarczanie winą tylko rządu to jest fałszywa droga. Przedtem rządziła koalicji PO – PSL i też nie szło dopiąć budżetu. To jest po prostu nudne, słuchać od 15 lat, że rząd jest winny. Skoro nie potrafimy gospodarzyć pieniędzmi, to chyba cały samorząd jest do rozwiązania – powiedział F. Marcol. Był wójt gminy Nędza zauważył też, że po wielu latach obecny rząd wygospodarował środki na remont drogi z Nędzy do Kuźni Raciborskiej, a kwestia budowy mostu w Ciechowicach nabiera realnych kształtów.

Współpraca z każdą opcją

Na koniec głos zabrał jeszcze Grzegorz Swoboda. Stwierdził, że opozycja nie przedstawiła żadnych propozycji budżetowych. – Więc nie na miejscu jest twierdzenie, że budżet jest źle skonstruowany – powiedział starosta. Podkreślił, że nie unika odpowiedzialności za rządzenie powiatem, a jako „starosta bezpartyjny” współpracuje ze wszystkimi, którzy mogą pomóc Raciborszczyźnie, niezależnie od opcji politycznej. – Wielokrotnie dziękowałem pani poseł Dutkiewicz, ministrowi Wosiowi, pani poseł Lenartowicz, posłowi Sobierajskiemu – powiedział G. Swoboda.

Ponadto wyjaśnił, że nie narzeka na obniżkę podatków i cieszy się, że w portfelach obywateli zostaje więcej pieniędzy. – Dzięki temu poprawia się byt mieszkańców powiatu, ale jako osoba odpowiedzialna za finanse samorządu stwierdzam, że mamy ubytek środków w kasie – powiedział starosta.

Ostatecznie budżet na przyszły rok został uchwalony głosami koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej – Platformy Obywatelskiej. Radni PiS wstrzymali się od głosu.

(żet)


* Do samorządów trafia część podatków PIT oraz CIT. Obniżenie stawek podatkowych przekłada się więc na mniejsze wpływy do budżetu centralnego oraz budżetów samorządów.

** Subwencja oświatowa to pieniądze przekazywane z budżetu centralnego do budżetów samorządów na realizację zadań oświatowych. W przypadku powiatu raciborskiego środki te przekazywane są na funkcjonowanie szkół ponadpodstawowych (ZSO nr 1, II LO, CKZiU nr 1, CKZiU nr 2, ZSE) oraz MDK. Samorządy wskazują, że choć subwencja rośnie z roku na rok, to jej realny udział w finansowaniu szkół maleje. Tym samym zwiększają się obciążenia finansowe samorządów, które wykładają pieniądze na to, czego nie pokrywa subwencja.

Ludzie

Franciszek Marcol

Radny Gminy Nędza

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Abcdef (37.248. * .212) 10.01.2020 22:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do tych co oczekują pomocy. Pracować trzeba jeśli się bierze za to wynagrodzenie. Pomagać można jeśli ktoś chce ale to nie jest zobowiązujące. Jeśli nie chce się pracować a oczekuje się pomocy i za to jeszcze pobiera się wysokie wynagrodzenie to sumienie nakazuje zrezygnować i pozwolić pracować tym, którzy wykonają pracę lepiej dla społeczeństwa.

~KMRE (89.25. * .177) 03.01.2020 15:59
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@~likeAboss: Chudyniemiec pisał o podatku VAT. Ty zaś piszesz o PIT w którym udziały mają samorządy. Obniżenie tego podatku mocno samorządy po kieszeni uderzyło. I mylisz się, że obniżenie tego podatku uważasz za coś dobrego. Bo jak się zwiększa wydatki (a transfery PiS-u to ponad 60 mld,. rocznie! na MON wydajemy ponad 40 mld!) to nie należy obniżać podatków. Bo budżet się nie zbilansuje. I o to tu chodzi. Bo wychodzi na to, że kasy rząd ma za mało i oszczędza. Także na służbie zdrowia. Więc to co piszesz historyca też nie jest prawdą. Lepiej przeczytaj dokładnie o czym rozmawiano. Jeżeli państwo da za mało, to szpital zawsze przyniesie straty. I tu wystarczy sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcemy szpital w Raciborzu czy nie? Radni uznali, że chcemy. Dlatego nie ma innego wyjścia niż dopłacać.

~historyca (185.56. * .11) 03.01.2020 09:41
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Obojętnie jakie będa podatki, radni przyzwyczaili dyrekcje szpitala, a nawet to uchwalili, że
szpital może doić powiat ile wlezie.Ale jeśli dyrektor ma uchwałę radnych bezradnych,że szpitalowi co rok należy się pożyczka co najmniej 2 miliony bez obowiązku zwrotu,jeśli radni ochoczo zatwierdzili plan naprawczy szpitala polegający na zgodzie uzyskiwania wyniku ujemnego placówki a co za tym idzie ,wynikającej konieczności corocznego wyrównywania tej straty przez powiat to o czym tu dyskutować? Jeśli ci sami radni zatwierdzili dokumenty szpitala w których pisze jak byk ,ze kondycja szpitala się poprawi bo powiat od 2019 roku będzie w pieniądzu pokrywał co rok kilku milionowy ujemny wynik lecznicy . Wszyscy radni jak jeden mąż poparli budowę SOR w szpitalu nie znając nawet kosztów utrzymania takiego oddziału.Można się zżymać na dyrekcje szpitala,ale to radni ,którzy nie mają zielonego pojęcia o istocie funkcjonowania takiej leczniczej placówki ,podejmują decyzje lub zatwierdzają strategiczne dla szpitala plany. Dyrektor prawie na wszystko ma podkładkę od radnych lub zarządu powiatu więc jest kryty. Jeśli szefem rady powiatu jest nadal gość,który niedawno najmocniej namawiał do sprzedaży szpitalnej radiologii, to o czym tu dyskutować? chłopcy z zarządu powiatu niech się zajmą kulturą fizyczną lub bitwami morskimi bo na szpitalu raczej się nie znają, a Rada powiatu niech np uchwali,że Horatio Nelson przegrał bitwę pod Trafalgarem a Napoleon wygrał pod Waterloo bo będzie to mniej głupie niż zatwierdzony ostatnio plan naprawczy szpitala

~likeAboss (10.0. * .213) 03.01.2020 08:19
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Do chydyniemiec: A ty mieszkasz w Polsce? Bo jesli tak to wiedzialbys że obniżono stawkę podatku dochodowego z 18 na 17 procent.
Składki ZUS obniżono dla małych firm!
Młodzi do 26 roku życia wogole podatku dochodowego ie płacą! To mało?
Więc albo chłopie masz kaca pisząc ten swój post albo brak elementarnej wiedzy wynikajacejbz tego że nie bierzesz czynnego udziału w życiu tego kraju A jesteś jedynie obserwatorem z zagranicy!

~Chudyniemiec (5.173. * .96) 03.01.2020 07:23
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Jeżeli ten rząd tak bardzo chciał aby zostawić ludziom więcej pieniędzy, dlaczego nie obniżył vatu chociaż o jeden procent? Z tej tzw podwyżki przejściowej wprowadzonej przez PO. Albo składek ZUS? Dziwi mnie że tak inteligentna osoba jak radny Kusy ma innych ludzi za idiotów. W oczach każdego rozsądnego człowieka -bredzi.