Strefa bez węgla w Raciborzu. Chcemy terminu papierowego czy realnego?
Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Andrzej Migus wątpi w możliwość wymiany pieców w lokalach komunalnych do końca 2025 roku. Dawid Wacławczyk i Leszek Szczasny uważają, że dyrektor MZB mnoży przeszkody zamiast odpowiadać na pytania. Tymczasem prezydent Dariusz Polowy mówi, że po wprowadzeniu całkowitego zakazu spalania paliw stałych nasze powietrze i tak nie będzie spełniać norm Światowej Organizacji Zdrowia.
Walka MZB ze smogiem to fikcja?
Podczas posiedzenia komisji antysmogowej przewodniczący Dawid Wacławczyk odniósł się również do anonimowego pisma. Jego autor wskazuje, że walka ze smogiem w Raciborzu to fikcja, gdyż Miejski Zarząd Budynków w Raciborzu wciąż remontuje, naprawia i montuje piece na węgiel w lokalach komunalnych, zamiast je likwidować. Z pisma wynika, że w latach 2018 oraz 2019 MZB wyremontowało i naprawiło piece kaflowe na łączną kwotę 400 tys. zł, a wykonawcą części tych inwestycji miała być firma związana z jednym z pracowników MZB. – Wielu mieszkańców zwracało się z prośbą do MZB o wymianę pieców kaflowych na ogrzewanie np. gazowe. Niestety, odmawiano im zmiany systemu grzewczego, a pozostali do dzisiaj nie mają sprawnego ogrzewania w lokalu gminnym – wskazuje autor pisma.
Dawid Wacławczyk stwierdził, że zazwyczaj nie przejmuje się anonimami, jednak w tym przypadku postanowił potraktować go jako głos mieszkańca. – Nie jesteśmy komisją rewizyjną ani komisją śledczą, ale składam wniosek do prezydenta, żeby zarządzić kontrolę w MZB, ponieważ jest tu kilka niepokojących faktów. Należy to zweryfikować i sprawdzić – powiedział D. Wacławczyk. Większość obecnych członków komisji ds. czystego powietrza poparła ten wniosek.
Prezydent Dariusz Polowy powiedział, że kwota 400 tys. zł w skali całego zasobu komunalnego miasta nie jest szokująca. Tak samo nie powinno nikogo dziwić, że tego typu inwestycje są realizowane w pustostanach, bo tym mianem określane są zarówno pustostany „notoryczne” jak i lokale niezasiedlone, które po remoncie znajdą lokatorów.
Kilka słów o normach
Dawid Wacławczyk odniósł się również do przeprowadzonego na zlecenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika badania, w którym sprawdzono, co mieszkańcy naszego regionu – w tym Raciborza – sądzą o jakości powietrza. Wynika z niego, że znaczna część ankietowanych dostrzega problem zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na zdrowie mieszkańców. – Oczekiwania społeczne nie są takie, jak nam się wydawało. Idą o wiele, wiele dalej – powiedział D. Wacławczyk, po czym przystąpił do cytowania fragmentów badania.
Zaprezentowane przez D. Wacławczyka informacje nie wywarły większego wrażenia na prezydencie Dariuszu Polowym, który stwierdził, że „kilkadziesiąt tysięcy złotych zawsze można lepiej wydać, niż na badanie tak ulotnej rzeczy jak opinia ludzka”. Następnie D. Polowy zaczął przytaczać dane zebrane przez uruchomioną wiosną zeszłego roku stację monitoringu jakości powietrza w Raciborzu. Wynika z nich, że średnie miesięczne stężenie pyłu PM 10 przekraczało normę – poziom dopuszczalny dla tak długiego okresu uśredniania to 40 µg/m3 – w listopadzie (51 µg/m3) oraz nieznacznie w grudniu (43 µg/m3). Radna miejska Zuzanna Tomaszewska odpowiedziała prezydentowi, że normy polskie są celowo zaniżone i gdyby zastosować normę stosowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), to stężenie PM 10 w Raciborzu byłoby przekroczone również w pozostałych miesiącach, a jesienią i zimą stężenie PM 10 znacznie przekraczałoby normę.
– Gdybyśmy zakazali palenia (węglem, drewnem – dop. red.) to i tak mielibyśmy takie powietrze jak w czerwcu – odpowiedział jej Dariusz Polowy i zauważył, że poziom stężenia PM 10 w czerwcu i przekraczał podane przez radną Tomaszewską normy WHO.
Wojciech Żołneczko
* Zapisy tej uchwały nakazują wymianę pieców na kotły V klasy. W pierwszej kolejności – do końca 2021 r. – powinny zostać wymienione kotły bez tabliczki znamionowej lub starsze niż 10 lat, do końca 2023 r. powinny zostać wymienionych kotły 5 – 10-letnie, natomiast do końca 2025 r. powinny zostać wymienione kotły o klasie niższej niż V. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły III i IV klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę V wydłużono do końca roku 2027.
Ludzie
Radny, były prezydent Raciborza
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.
Była radna Miasta Racibórz
ekoeko system emerytalny jest skrajnie niesprawiedliwy i padnie z powodu uprzywilejowanych grup czyli np.górnicy,którzy pracują 25 lat a emeryturę biorą 50 lat,więc im szybciej pozamyka się kopalnie tym lepiej będzie dla WSZYSTKICH,mniej smrodu,więcej kasy,mniej wypadków,tąpnięć itd
ekooko.Przemysł węglowy padnie z powodu tego że Racibórz za 9 lat zakaże stosowania paliw stałych? Do tego czasu polowa kopalni w Polsce może być zlikwidowana bez jakiegokolwiek udziału w tym Raciborza.Zuźycie węgla w samym Raciborzu w indywidualnym ogrzewaniu z pewnością nawet teraz gdyby wszedł zakaz nie miało by wpływu na sytuację w górnictwie.Wpływ ma import węgla z Rosji.Pomyśl zanim cokolwiek napiszesz.
Można powiedzieć ok czyste powietrze ale odnosi się wrażenie że robicie to panowie na siłę.Ciekawe jak to się ma do zadłużenia kraju bo o tym cicho sza każdy mówi jak pójdziecie wcześniej na emeryturę to system padnie a co z pożyczkami zagranicznymi kiedyś tak bawiła się szlachta biorąc pożyczki tylko że później doszli do rozbiorów .Wasze pomysły owszem dobre tylko że kładziecie na łopatki przemysł górniczy .Co na to niemiaszki ano nic cieszą się znów jakąś kopalnia wpadnie za grosze a Niemcy i ich elektrownie i przemysł to węgiel .Tak że panie Wacławczyk nie wiem na którą bramkę pan gra ale na pewno nie na obywatela
My ciepiemy koks, od wieczora do rana
Hahaha Ludzie bez mózgów myślą? Buhaha
Może najpierw powiedzcie co zamiast tego węgla?
Czym ludzie mają grzać swoje mieszkania?
Połowa jak nie większość, nie ma gazu.
W środku artykułu w nawiasie pisze " (ze względu na ponoszenie wysokich kosztów ogrzewania)," Od wielu lat piszę że trzeba obniżyć podatki na gaz aby był on tańszy od węgla. Wtedy ludzie sami wymienia piece. Zawsze jak to pisze dostaje komentarze zwrotne że "chce czegoś za darmo" albo jestem głupi czy nie znam się na ekonomi itd. Widać większość z Was jak i władza woli nakazy, zakazy i kary. Walić batem aż będzie krew sikać. Ekonomia jest tutaj prosta, każdy nawet najgłupszy człowiek w tym wypadku wybierze rozwiązanie finansowo najtańsze.
Już nawet nie chce się komentować słów i złych decyzji prezydentów Raciborza. Temat smogu - to jedno. Ale temat złego potraktowania segregacji odpadów - PREZYDENCI SĄ BEZKARNI? ?? KTO ZAPŁACI ZA ICH PODEJŚCIE DO TEGO SMIERDZACEGO PROBLEMU?? STYCZEŃ KOŃCZY SIĘ,!!
Z innej beczki: co z LODOWISKIEM PIASTOR!!!? Poddaliście się Polowy z Królem w tej sprawie? Czy ta sprawa jest tak trudna, że was przerasta? Weźcie się panowie do roboty!
To się da czy się nie da panie Polowy (Migus)?