Trawnik na dachu — zielony dach?
Zielone dachy coraz częściej pojawiają się nie tylko na dachach biurowców i nowoczesnych apartamentowców, ale również „zwykłych” domów, także tych zbudowanych w latach 80. W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zielonych dachów.
Na jakich dachach można umieścić warstwę zieleni?
Zielone dachy najczęściej zdobią dachy budynków użyteczności publicznej, nowoczesnych biurowców i apartamentowców. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby umieścić warstwę zieleni na dachu domu jednorodzinnego, także tego wybudowanego w larach 80. czy 90.
Jakie są rodzaje zielonych dachów?
Zielone dachy możemy podzielić na dachy intensywne i ekstensywne.
- Dachy intensywne to klasyczne ogrody, użytkowane przez ludzi. Podobnie jak tradycyjne ogrody wymagają regularnej pielęgnacji.
- Dachy ekstensywne to dachy, których nie użytkują ludzie. Ich głównym celem jest osiągnięcie korzyści ekologicznych — oczyszczenie powietrza i produkcja większej ilości tlenu.
Czy można zaaranżować zielony dach samodzielnie?
Zaprojektowanie i wykonanie zielonego dachu wymaga wszechstronnej wiedzy i praktycznych umiejętności. Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałeś podobnych czynności, stworzenie pokrycia na własną rękę może być bardzo trudne, a nierzadko także kosztowne.
Jakie są najważniejsze zalety zielonych dachów?
Przyczyną ogromnej popularności zielonych dachów są ich unikalne zalety:
- walory estetyczne. Dzięki walorom wizualnym zielone dywany urozmaicają i uatrakcyjniają przestrzeń miejską. Zwiększają także wartość nieruchomości;
- ochrona pokrycia dachowego. Wielowarstwowa konstrukcja zielonego dachu skuteczne chroni pokrycie przed promieniowaniem UV i opadami atmosferycznymi. Dzięki temu istotnie zwiększa jego żywotność;
- oczyszczanie powietrza. Zielone dachy pochłaniają nawet 20% zanieczyszczeń z powietrza. Warstwa zieleni stanowi więc skuteczną profilaktykę chorób układu oddechowego;
- skuteczna termoizolacja. Zielony dach zimą zmniejsza utratę ciepła, latem zapobiega nadmiernemu ogrzewaniu pomieszczeń. Pomaga więc oszczędzać pieniądze — te wydane na ogrzewanie i… klimatyzację;
- poprawa jakości życia. Nie od dziś wiadomo, że zieleń koi napięcie, redukuje stres i pomaga wypoczywać. Aranżując na dachu własny zielony ogród, zapewnisz sobie dostęp do naturalnej oazy relaksu, z której będziesz mógł korzystać zupełnie za darmo.
Materiał zewnętrzny