Rafako chce modernizować małe bloki węglowe
Wkrótce Rafako przystąpi do testowania nowej technologii modernizacji niewielkich bloków węglowych, co pozwoli na ograniczenie m.in. emisji rtęci oraz boru do środowiska.
Pod koniec 2019 roku Rafako zostało zakwalifikowane do III fazy projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Program Bloki 200+. Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200MWe". W ramach realizacji tego projektu Rafako przystąpi w tym roku do modernizacji bloku nr 6 w Elektrowni Jaworzno III. Pozwoli to m.in. na redukcji emisji rtęci ze spalin oraz boru ze ścieków pochodzących z mokrego odsiarczania spalin. Łączna wartość finansowanych przez NCBR prac wykonywanych w ramach trzeciej fazy projektu to 86,552 mln zł (brutto).
- W ciągu najbliższych kilkunastu lat nastąpią istotne zmiany w podejściu do energetyki węglowej w krajach, których bezpieczeństwo energetyczne opiera się na energetyce konwencjonalnej. Celem modernizacji będzie nie tylko uelastycznienie pracy istniejących bloków i spełnienie wymogów środowiskowych, ale również uzyskanie efektu ekonomicznego, zapewniającego większą konkurencyjność od innych emitujących CO2 jednostek wytwarzających energię elektryczną – dodała.
Po przetestowaniu proponowanych rozwiązań w Elektrowni Jaworzno III w TAURON Wytwarzanie, zostaną wytypowane optymalne pod kątem technicznym i ekonomicznym rozwiązania modernizacyjne. Rafako proponuje wdrożyć i przetestować szereg rozwiązań technologicznych, które będą indywidualnie dobierane dla innych bloków. - Proponowana metoda ma duże szanse komercjalizacji w krajowych i zagranicznych elektrowniach spalających - zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny. W wielu krajach bezpieczeństwo energetyczne oparte jest właśnie o bloki węglowe klasy 200 MWe i 360 MWe - informuje Rafako.
Więcej informacji:
Bloki200plus.docźródło: Rafako, oprac. ż