Nowiny Wodzisławskie o pomyśle na Wodzisław bez węgla
Krzysztof Dybiec prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu, apeluje do wodzisławskich radnych, by rozpoczęli pracę nad uchwałą zakazującą spalania węgla na terenie miasta. Zdaje sobie sprawę, że będzie to proces wieloletni i właśnie dlatego postuluje, by rozpocząć go już teraz. Czy jednak miasto jest gotowe na taką rewolucję? Wątpliwości i pytań jest sporo. Podstawowe to, co zamiast węgla. Bo nie wszędzie jest sieć gazowa.
Kolejki w wydziale komunikacji coraz dłuższe
Żeby załatwić sprawę w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. zawsze trzeba było swoje odczekać. To po prostu najbardziej oblegany wydział starostwa. Teraz jednak kolejki znacznie się wydłużyły. Wszystko przez zmienione przepisy. Zgodnie z nimi kierowcy mają 30 dni, by złożyć wniosek o rejestrację sprowadzonego pojazdu lub zawiadomić o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku kierowcom grożą wysokie kary - od 200 do nawet 1000 zł. Urzędnicy starostwa twierdzą jednak, że ludzie źle interpretują nowe przepisy i przypominają: - Prawo nie działa wstecz.
Pszów jednak bez spalarni podkładów kolejowych
Po naciskach mieszkańców radni zablokowali pomysł.
Tej katastrofy nie dało się przewidzieć – uznali śledczy
Śledztwo w sprawie tragedii na Zofiówce umorzone.
Kolejne nowoczesne auto strażackie dla ochotników
I znów pytanie: czy oni potrzebują tak dużo nowoczesnego sprzętu?
Sportowcy z Zawady znów gospodarzami boiska
Na razie jednak tylko na rok.
Godów szykuje się na śmieciowy szok
Od sierpnia będą zmiany w odbiorze odpadów.
Kontrowersyjna lokalizacja domu dziecka zatwierdzona
Włodarze podpisali niezbędne dokumenty.
Wodzisławskie uzdrowiska odkryte na nowo!
Na razie na kartach książki.
Ewelina Kozub z Lubomi wystąpiła w The Voice Kids
To dopiero początek jej przygody z programem.
A może by tak wycofać tysiące lotów samolotów przewiezienie ponad 4 miliony pasażerów i spalanie setki ton paliwa które spaliny zostają w powiedz pamiętam 40 lat wstecz ludzie palili gorszymi gatunkami węgla bo były muły i inne pozostałości a takiego syfu ani w Wodzisławiu ani w ościennych miejscowościach nie było jak jest teraz powinniśmy się nad tym zastanowić ludzi jest mniej samochodu więcej samolotu więcej zakłady w pracy też jest mniej i obwarowane różnymi ochrona mi a więc może to nie węgiel Oczywiście to tylko moje rozważania pozdrawiam wszystkich
~Airly (93.179. * .35
za chwilę będziesz mówił że to z Azji, Afryki itp
na pewno kraków czy okoliczne wsie,które kopcą na potęgę?
Jakoś Kraków wycofał węgiel i dziś mieli największe stężenia
Może idąc tropem ekoterrorystow pora zlikwidować "sztuczna żywność" bo kupić coś bez dodatków łatwe nie jest
Nad czym tu debatować mamy 4 miejsce e Polsce czy nie???
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_miast_w_Polsce_o_najbardziej_zanieczyszczonym_powietrzu
Może podobną petycję wystosować?
"W związku z utrzymującym się katastrofalnym stanem jakości powietrza, występującym wskutek spotęgowania destrukcyjnego wpływu niskiej emisji z pyłowych, przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa, przez utrzymujące się niekorzystne zjawiska naturalne tj. inwersję temperatur i brak wiatru (...) wnosimy o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - klęski SMOGU - na terenie gmin ościennych Krakowa" - piszą w apelu do małopolskiego wojewody oraz marszałka Małopolski mieszkańcy m.in. gmin sąsiadujących z Krakowem. Apel publikuje na swojej stronie na Facebooku Skawiński Alarm Smogowy."
Taak... Najppierw wymiana kotła na 5 klasę, potem zakaz palenia węglem / paliwami stałymi - olej, gaz, prąd. Wkrótce olej na cenzurowanym, USA/Rosja zakręcą kurki z gazem i zostaje coraz droższy prąd - który powstaje z węgla, gazu, ropy, atomu (którego nie mamy). Energia odnawialna - ok, ale produkcja, magazynowanie kosztuje. Jakiej wielkości musi być farma fotowoltaiczna aby zasilić z nawiązką np śląsk, ile by musiało być akumulatorów (i gdzie je zlokalizować) aby zapewnić ciągłość dostaw w nocy dla śląska (dla mieszkańców, zakładów pracy, przemysłu, transportu). Produkcja a potem utylizacja tony akumulatorów jest ok 500 x gorsza dla środowiska niż spalenie tony niskiej jakości węgla w kopciuchu. Same kopalnie rudy litu (Afryka, Ameryka Południowa) czy przetwórnie (Chiny) gigantycznie zatruwają nawet nie okręgi ale wręcz państwa, pochłaniając gigantyczne ilości energii. Koszt wyprodukowania akumulatora litowego o pojemności 10 Wh pochłania nawet 250 kWh - koszt wydobycia, przeróbki, oczyszczania ścieków (to pochłania 4/5 energii) więc trzeba oszczędzać - zrzucając ścieki do rzek. A Polska węglem stoi - mamy zasoby na ok 350-400 lat. A sprowadzamy węgiel o katastrofanie niskiej jakości z Rosji za ciężkie pieniądze w coraz większych ilościach.