Nowa praca - jak i kiedy rozliczyć się z urzędem skarbowym?
Każdy kiedyś zaczyna – wraz z początkiem startu kariery zawodowej, pojawiają się pierwsze osiągane dochody. To z pewnością miłe mieć swoje pieniądze. Nieodzownie jednak łączą się z nimi zobowiązania wobec urzędu skarbowego – czyli zobowiązania podatkowe. W większości przypadków, jeżeli nowy pracownik zaczął pracę w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia, to dokumentem, który pozwoli mu wyliczyć jego zobowiązania wobec fiskusa będzie PIT-37. Kiedy i jak przygotować taki formularz podatkowy?
Terminy złożenia deklaracji PIT za 2019 rok (oraz zwroty)
Wszystkie zeznania PIT-37 za 2019 rok składa się w terminie od 15 lutego 2020 roku, do 30 kwietnia 2020 roku. Jeżeli deklaracja zostanie przesłana przed tym terminem (czyli przed 15 lutego 2020 roku) nastąpi fikcja uznania, że dokument złożono pierwszego możliwego dnia, czyli 15 lutego. Jest to o tyle ważna informacja, że określa kiedy nastąpi ewentualny termin zwrotu nadpłaty podatku, który będzie liczony właśnie od dnia 15 lutego. W przypadku zeznań składanych w formie elektronicznej, organy podatkowe mają na dokonanie zwrotu 45 dni (czyli około 1,5 miesiąca), natomiast w przypadku zeznań przygotowanych i składanych w tradycyjnej formie papierowej - 3 miesiące od złożenia deklaracji (jednak nie wcześniej niż od 15 lutego 2020 roku). W zakresie daty końcowej złożenia zeznania, 30 kwietnia 2020 roku jest dniem roboczym, a zarazem ostatnim dniem umożliwiającym złożenie deklaracji PIT-37 w terminie. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na udostępnienie przygotowanych dla nich zeznań podatkowych, takich jak: PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28 od 15 lutego 2020 roku.
Tradycja i elektronika
Deklarację podatkową PIT-37 podatnicy mogą przygotować zasadniczo w dwa sposoby – tradycyjny oraz elektroniczny. Formuła tradycyjna, to przygotowanie odpowiedniego formularza papierowo, a potem złożenie go osobiście w urzędzie skarbowym, w odpowiedniej maszynie w urzędzie (czyli w PIT’omacie) lub nadanie druku listem poleconym Poczty Polskiej, do właściwego urzędu skarbowego. Formuła elektroniczna pozwala natomiast pracować w specjalnej aplikacji na komputer, tablet lub smartphona, a następnie złożyć dokument w formie tak zwanej e-deklaracji przez Internet. Ten sposób często zwany jest również PIT online.
PIT-37 w usłudze Twój e-PIT
Twój e-PIT to usługa, która umożliwia skorzystanie z automatycznie przygotowanego i udostępnionego zeznania podatkowego PIT-37, które za podatnika przygotowuje Krajowa Administracja Skarbowa. Dokument ten powstaje na podstawie danych uzyskanych od pracodawców, płatników i innych organów, przy współpracy zasobów informatycznych Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie w formie elektronicznej, przez Internet. Korzystanie z usługi Twój e-PIT jest całkowicie dobrowolne. Podatnik może złożyć swój PIT za 2019 rok zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (PIT online) oraz właśnie w usłudze Twój e-PIT. W przypadku, jeżeli wybierze formę inną niż Twój e-PIT, nie musi odrzucać automatycznie przygotowanego zeznania podatkowego. Dla urzędu skarbowego pierwszeństwo będzie miał PIT-37 przygotowany przez podatnika samodzielnie (czy to papierowo czy elektronicznie za pomocą e-deklaracji).
Materiał zewnętrzny