Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zajęcie komornicze z emerytury – co warto o nim wiedzieć?

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej czy innego zobowiązania pieniężnego, każdy musi być świadomy obowiązku spłaty pożyczonych pieniędzy. W szczególnie trudniej sytuacji znajdują się emeryci, którzy muszą regulować swoje zobowiązania finansowe z często bardzo niskich emerytur. W razie zaniechania zwrotu pieniędzy może dojąć do zajęcia komorniczego. Ile pieniędzy wypłacanych przez ZUS może zająć komornik i jak bronić się przed wysokim potrąceniem na poczet spłaty długu?

Zajęcie komornicze z emerytury – co warto o nim wiedzieć?

Zajęcie komornicze z emerytury, czyli ile pieniędzy może zabrać komornik?

Osoby pobierające emeryturę i rentę są bardzo łatwym „łupem” dla wszelkich firm pożyczkowych. Mają bowiem stałe i stabilne źródło dochodów, które regularnie wypłacane jest im przez ZUS. Firm pożyczkowych nie odstrasza także fakt, że w większości przypadków emerytury w naszym kraju są niewysokie i często ledwie wystarczają na pokrycie osobistych potrzeb emerytów. W związku z tym seniorzy, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytów gotówkowych, bardzo często mają problemy z ich spłatą. Mogą być one spowodowane np. pogarszającym się stanem zdrowia oraz wzrostem wydatków na leki, problemami w rodzinie lub innymi sytuacjami, które powodują odsunięcie spłaty pożyczki w czasie.

W takich sytuacjach dochodzi do skierowania sprawy do sądu oraz windykacji należności prowadzonej przez komornika. Egzekucja komornicza z emerytury jest jedną z najczęściej stosowanych metod odzyskiwania należności finansowych. Wysokość zajęcia komorniczego, czyli minimalnej kwoty, którą wedle obowiązującego prawa zobowiązany jest zająć komornik na poczet spłaty zobowiązania finansowego dłużnika, jest ściśle określona w przepisach i uzależniona od wysokości minimalnej emerytury. Od lipca 2017 r. komornik ma obowiązek pozostawienia dłużnikowi 75% wysokości minimalnej emerytury w danym roku. Wszystkie pieniądze ponad tę kwotę muszą natomiast zostać zajęte na poczet spłaty zadłużenia.

Czy zajęcie komornicze z emerytury może zostać zmniejszone lub rozłożone na raty?

W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się seniorzy, którzy pobierają niskie emerytury lub ponoszą duże wydatki na codzienne życie. Zajęcie komornicze może bowiem dla nich oznaczać życie poniżej granicy ubóstwa, a jeśli w dodatku nie mają bliskich osób, które wesprą ich finansowo w tej trudnej sytuacji, może to bardzo negatywnie odbić się na ich stanie psychicznym oraz zdrowiu. Warto jednak wiedzieć, że w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zmniejszenie wysokości zajęcia komorniczego z emerytury. Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać takie wsparcie?

Należy działać jak najszybciej, najlepiej tuż po otrzymaniu pozwu o zapłatę należności. W odpowiedzi na pozew emeryt powinien zawrzeć prośbę o zastosowanie art. 320 k. p. c. Przepis ten pozwala bowiem w szczególnych sytuacjach na rozłożenie zasądzonego świadczenia na raty. To, czy znajdzie on zastosowanie w konkretnej sprawie, zależy oczywiście od sądu, który zweryfikuje sytuację życiową i materialną dłużnika oraz w razie stwierdzenia określonych przesłanek, podejmie decyzję o rozłożeniu zadłużenia na raty, które nie odbiją się negatywnie na sytuacji życiowej dłużnika. Więcej informacji na temat zajęcia komorniczego z emerytury można znaleźć na stronie: mamdlugi.pl/zajecie-komornicze-z-emerytury-skorzystaj-z-art320kpc/.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].