Kontroluj instalację elektryczną. To ważne dla naszego bezpieczeństwa
Będąc właścicielem, bądź zarządcą budynku jesteśmy zobowiązani przepisami prawa do okresowych kontroli m.in. instalacji elektrycznych – raz na pięć lat. Regularna kontrola stanu instalacji elektrycznej przekłada się na bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców. Koszt takiego sprawdzenia instalacji elektrycznej w domkach jednorodzinnych waha się pomiędzy 200-400 złotych. Przegląd wykonany przez osobę posiadająca odpowiednie uprawnienia i umiejętności da nam pewność, że nam i naszym bliskim nie grozi żadne niebezpieczeństwo.
Obowiązki właściciela zarządcy budynku
Podstawa prawną regulującą tą kwestie jest m.in. art. 62 ust. 2 Ustawy Prawo Budowlane: ”Obiekty budowlane powinny być czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządce kontroli okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego”.
Konsekwencje braku przeglądów – czy to się opłaca?
Właściciel, który nie przestrzega obowiązku dokonywania okresowych kontroli domu – popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny do 5. tys. zł. w postaci mandatu nakładanego przez nadzór budowlany. Koszt przeglądu w domach jednorodzinnych waha się między 200 – 400 złotych. Cena ta uzależniona jest od od stopnia skomplikowania instalacji, wielkości i dostępności dokumentacji - mówi Kamil Jakubiak – właściciel firmy Przeglad-Instalacji.pl z Pszowa. Przypomnijmy, że poniesienie tego wydatku – daje nam spokój na najbliższe 5. lat. Koszt ten nie jest wysoki w porównaniu z potencjalnymi konsekwencjami jego braku. Obowiązek systematycznego przeprowadzania przeglądu stanu technicznego budynków nakłada na gospodarza nie tylko prawo, ale i ubezpieczyciel. Brak dokumentów poświadczających wykonanie tych czynności może w razie wystąpienia szkody, skutkować niewypłaceniem odszkodowania od ubezpieczyciela.
Bezpieczeństwo mieszkańców
Sprawdzanie stanu technicznego budynków to przede wszystkim troska o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Dobry gospodarz powinien dbać w sposób szczególny o stan techniczny, dbając o bieżącą konserwację, systematycznie przeprowadzając niezbędne przeglądy i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie je usunąć. Podstawowym obowiązkiem właściciela domu jest usunąć stwierdzone podczas okresowej kontroli uszkodzenia lub uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Powinno to zostać potwierdzone w protokole z kontroli domu.
Tekst sponsorowany