Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dziki mnożą się na potęgę. Ich liczbę trzeba regulować

Z Maciejem Wittem, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Wodzisławiu Śl. rozmawiamy o afrykańskim pomorze świń, polowaniach i obowiązujących procedurach dotyczących badania upolowanych zwierząt.

Dziki mnożą się na potęgę. Ich liczbę trzeba regulować

– Zacznijmy od najważniejszego. Czy na naszym terenie mamy ASF?

– Od końca grudnia odbywa się tzw. przeszukanie w naszych lasach, którego celem jest znalezienie martwych dzików. Gdyby jakiegoś znaleziono, to zgłaszane jest to do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, a my pobieramy próbkę, zaś dzik trafia do utylizacji. W naszych lasach jest generalnie mało padłych dzików, więcej pada ich na drogach w wyniku wypadków komunikacyjnych. I to głównie z nich pobieramy próbki. Nawet w ubiegłym roku na autostradzie w Gorzyczkach pobieraliśmy próbkę. W naszym powiecie pobraliśmy 8 próbek od dzików. Do tej pory mieliśmy zero dodatnich wyników, czyli wszystkie te dziki nie miały ASF. Dlatego jesteśmy w strefie białej, czyli wolnej od ASF. Co nie znaczy, że ASF nie może się u nas zdarzyć. Województwo lubuskie pół roku temu było białe, a dziś jest czerwone.

– Czy pobieracie również próby od dzików odstrzelonych?

– Od dzików odstrzelonych pobieramy próby tylko na klasyczny pomór świń, który niegdyś występował, ale obecnie w Polsce nie występuje. To nie jest ASF. Próby te trafiają do laboratorium w Puławach.

– A dlaczego nie na ASF?

– Bo nie obligują nas do tego przepisy. Taki wymóg pojawia się już w strefie żółtej, czyli graniczącej ze strefą czerwoną. Dlaczego? W całej Polsce jest 5 laboratoriów, które zajmują się badaniem próbek pod kątem ASF, i one nie są w stanie przerobić wyników ze stref zagrożonych ASF, a co dopiero gdyby miały tam trafiać próby ze stref białych. W ubiegłym roku pod kątem włośnia przebadaliśmy 370 dzików upolowanych przez myśliwych. Jak myśliwy upoluje dzika, który ma trafić do konsumpcji, to musi go obowiązkowo zbadać właśnie pod kątem włośnia. Dziki badamy metodą wytrawiania. Taki punkt do badania dzików wyznaczyłem w Lubomi w jednej z rzeźni. Tam jest czterech lekarzy, którzy badają dziki pod kątem włośnia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].