Walentynki z Nowinami – recepty seniorów na długi i udany związek
Walentynki - coroczne święto zakochanych, przypadające 14 lutego, podczas którego zakochani obdarowują się drobnymi prezentami, spędzają razem czas na romantycznej kolacji lub idą do kina. To jak spędza się Walentynki nie będzie miało jednak żadnego znaczenia w prawdziwym, małżeńskim życiu. Bo nie o misia, różę czy inny prezent tu chodzi. Czym jest prawdziwa miłość? Jakich zasad się trzymać, by przeżyć ze sobą długie lata, aż do grobowej deski?
Przepisy na długoletnie pożycie małżeńskie według małżonków z 50-letnim stażem:
- Każde z partnerów musi dawać sobie przestrzeń, miejsce i czas tylko dla siebie.
- Rozmowa. Młodzi obecnie nie potrafią ze sobą rozmawiać. Technologia (w szczególności telefony) pochłonęła ich już tak bardzo, że zatracili zdolność do normalnej, werbalnej komunikacji. Nie potrafią nazywać swoich emocji i uczuć, nie potrafią mówić o swoich potrzebach, a co gorsza - nie potrafią rozmawiać na trudne, życiowe tematy.
- Spędzanie czasu razem. Nie chodzi o każdą wolną chwilę każdego dnia, a o znalezienie czasu na wspólne obejrzenie serialu, zagranie w grę, pójście na spacer, wspólną wycieczkę chociażby na jeden dzień. Ma to być czas, który zbliży nas do siebie, czas, który zarezerwowany jest na wspólną przyjemność.
- W związku trzeba być trochę głuchym, niemym i ślepym. Lepiej czasem ugryźć się w język, niż powiedzieć za dużo. Należy sobie odpuszczać, nie trzymać się twardo swojego zdania i chodzić na ustępstwa/ kompromis. To prawdziwa sztuka.
- Należy okazywać sobie wzajemny szacunek.
- Należy pilnować tego, by w związku panowała zgoda.
- Trzeba być dla siebie takim partnerem, by móc polegać na sobie w każdej sytuacji.
- Należy okazywać sobie miłość w małych gestach i dostrzegać je (to może być pomoc w pracach domowych czy w opiece nad dziećmi), pamiętanie o tym, co lubi druga osoba i sprawianie jej przyjemności ‚z okazji bez okazji’, np. zrobienie ulubionej herbaty czy kupienie kwiatów.
- Opiekowanie się sobą nawzajem, okazywanie sobie troski w momentach, gdy zdrowie niedomaga.
- Być bardzo cierpliwym w stosunku do drugiej osoby.
- Mieć poczucie humoru i dystans do pewnych rzeczy/ sytuacji.
- Trzeba się dobrać pod względem charakterów, a nie ze względu na wygląd. On przeminie, a to co w głowie i w sercu zostanie na zawsze.
- Nie można uciekać od odpowiedzialności, trzeba przyznawać się do błędów i wyciągać z nich lekcję.
- Konsultować ze sobą decyzje tak, by druga osoba czuła się potrzebna, by miała świadomość, że jej zdanie także się liczy. Agnieszka Kaźmierczak