Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zapomniana przeszłość Zawady i Kokoszyc. Kiedyś były tu zdroje [ZDJĘCIA Z DRONA]

Istniejące w XIX wieku w Zawadzie i Kokoszycach ośrodki zdrojowe z wodą siarkową stały się tematem zainteresowania historyka Pawła Porwoła. Właśnie została wydana na ich temat książka.

Zapomniana przeszłość Zawady i Kokoszyc. Kiedyś były tu zdroje [ZDJĘCIA Z DRONA]

Zapomniana przeszłość Zawady i Kokoszyc. Kiedyś były tu zdroje [ZDJĘCIA Z DRONA]

WODZISŁAW ŚLĄSKI Spacerując ulicami wodzisławskiej dzielnicy Zawada w stronę tzw. Wypandowa, przy ul. Oraczy znajdziemy duży dom, niegdyś bar, dzisiaj zaadaptowany na budynek mieszkalny. Historia tego miejsca i pobliskich terenów jest o wiele starsza niż mogłoby się wydawać. W połowie XIX wieku do Zawady, właśnie w to miejsce przybywali mieszkańcy całego regionu. Powodem były tamtejsze źródła wody o nieprzyjemnym zapachu.

Dzisiaj na ulicy Oraczy i pobliskiej Chełmońskiego nie pozostały nawet echa gwaru uzdrowiska, jakie działało w tym miejscu ponad 170 lat temu. Odwiedzamy to miejsce w słoneczny lutowy dzień i zastajemy wymowną ciszę. Jedynie wiatr hula w koronach drzew, niezwykle wysokich jak na całą okolicę. Tym co może zwrócić uwagę w tym miejscu jest właśnie wysokość drzewostanu o licznych naroślach jemioły w koronach. Wysokie drzewa rosną tuż przy miejscowym potoku, który do dziś nosi w sobie pozostałości leczniczych wód. W dolinie da się wyczuć nieprzyjemny zapach, ale dziś już nikt nie zwraca na to uwagi. Obecne w wodzie minerały mogą mieć jednak wpływ na roślinność, a konkretnie na niszczenie szkodników, które na drzewach żerują. W wodzie jest sporo siarkowodoru i innych związków siarki. Potwierdziły to badania z drugiej połowy XX wieku.

Schodzimy w dół ulicą Chełmońskiego i natrafiamy na kolejny, tym razem namacalny ślad przeszłości. Na szyldzie z nazwą ulicy widnieje napis „Siarkowa”. To dla upamiętnienia kopalni siarki i siarkowego uzdrowiska, które istniały tu w XIX wieku. Wówczas Zawada była samodzielną gminą.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].