Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Richard Henkes - niemiecki ojciec Kolbe. O takich ludziach trzeba mówić

W salce pod raciborskim kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się w niedzielę 23 lutego konferencja naukowa poświęcona postaci błogosławionego kapłana, który zginął męczeńską śmiercią w Dachau, a wcześniej był więziony w Raciborzu.

Richard Henkes - niemiecki ojciec Kolbe. O takich ludziach trzeba mówić

Materiał wideo:

Droga do świętości

Drugi z prelegentów pallotyn Przemysław Krakowczyk wyraził wdzięczność za inicjatywę upamiętnienia R. Henkesa i za zorganizowanie tej uroczystości, zwłaszcza Piotrowi Klimie jak koordynatorowi całości.

Krakowczyk nazwał Henkesa przewodnikiem, który pokazuje że można żyć chrystusową ewangelią. Mówił o drodze do świętości, oporze do nazizmu, który przyspieszył kroczenie do tego celu.

Ksiądz doktor opowiadał jak błogosławiony pisał listy na front II Wojny Światowej, do swoich parafian i wysyłał paczki do Auschwitz. - Potępiał hitlerowskie zbrodnie. Naziści bali się Henkesa. Zagłada szpitala w Branicach była możliwa dopiero po jego uwięzieniu. On był kapłanem do końca, także w Dachau, tym piekle na ziemi, które jego rodacy zgotowali ludziom - mówił Przemysław Krakowczyk. Wspomniał, że Henkes ukochał Śląsk i nazywał go swą drugą ojczyzną. Pallotyn użył także określenia „niemiecki ojciec Kolbe”. - Słusznie się tak go określa. W 2003 rozpoczęto proces beatyfikacyjny, który trwał 4 lata. Episkopat Czech poparł te starania. Sława świętości roztacza coraz szersze kręgi, miejmy nadzieję że Richard Henkes doczeka kanonizacji - stwierdził. Krakowczyk poinformował, że raciborska tablica będzie trzecią taką na Śląsku. Podkreślił jej lokalizację. - To w Raciborzu rozpoczęły się tajemnice bolesne w życiu Henkesa - podsumował.

Musi się znaleźć ktoś kto powie

Dr Renata Sput przedstawiła m.in. sytuację w jakiej znalazł się kościół wobec ideologii nazizmu. - Naziści mówili o własnym, nowym Bogu. Wiara, krew i państwo - w taką trójcę wierzyli i fanatyzowali społeczeństwo. Potępiali Żydów jako rasę. Rasę germańską przestawiali jako niezepsutą, zatem nieuznająca grzechu pierworodnego. O księżach katolickich mówili jako o kaście panującej nad ludem. Równość wobec Boga była czymś okropnym dla hitleryzmu, dlatego podjęto walkę z kościołem. Hitler zapowiadał, że gdy dojdzie do władzy kościół nie będzie miał nic do powiedzenia - można było usłyszeć z prelekcji pani doktor. Poruszyła przy tym wątek raciborskich prześladowań duchownych, gdzie prałat ze Starej Wsi Carl Ulitzka był napadany przez miejscowe bandy nazistowskie.

- Richard Henkes mówił o przeciwstawianiu się zwalczaniu chrześcijaństwa i sprzeciwiał się usuwaniu krzyży z sal szkolnych. Twierdził, że musi się znaleźć ktoś kto o tym powie. Za kazanie w Branicach został zadenuncjowany i aresztowany. Trafił do obozu koncentracyjnego. Szukał w Dachau miejsca by pomagać bliźnim, aby pokazać, że obozowe piekło ma jakiś sens, gdy swoje życie można związać z Bogiem. Chciał nieść umierającym na tyfus duchową pociechę. 22 lutego 1945 roku zmarł w wysokiej gorączce. Na prowizorycznym katafalku został umieszczony wraz z księdzem Stefanem Frelichowskim. Jego ciało spalono w krematorium - to kolejne z fragmentów wykładu raciborskiej badaczki dziejów.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~IzaKuna (62.121. * .154) 23.02.2020 16:10
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~czyt (83.26. * .13) 23.02.2020 15:36

Był w parafii w Strahowicach na Ziemi Hulczyńskiej (czes.Strahovice), a nie w Starachowicach... Proszę poprawić

kałuża 23.02.2020 13:25

idea walki z marksizmem, spowodowała u wielu hierarchów Kościoła poparcie dla faszyzmu .....

~Dzielnicowy (5.173. * .25) 23.02.2020 13:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W budżecie miasta jest 25 tysięcy złotych na te obchody. Obecność prezydenta Polowego w pierwszym rzędzie dobitnie świadczy o udziale Miasta Racibórz w tym przedsięwzięciu.

~tKTCP12 (185.56. * .220) 23.02.2020 12:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

kto to wszystko sfinansował? jak Kościół to nie ma sprawy..jeśli gmina ..to jest problem, bo na nowy żłobek wciąż brakuje.
trzeba z żywymi naprzód iść, bo cele sięgać nowe ,a nie w umarłych laurów liść ,z uporem stroić głowę.