Miasto kontroluje piece i daje na ich wymianę
PSZÓW Kiedy w powietrzu czuć smog, mieszkańcy miasta mogą spodziewać się kontroli swoich kotłowni. Urzędnicy prowadzą je w całym sezonie grzewczym, bo obligują ich do tego przepisy. W tym roku miasto przeprowadziło również nabór wniosków na wymianę pieców. Lista zamknęła się bardzo szybko.
W tym sezonie grzewczym, licząc od listopada do niedzieli 8 lutego przeprowadzono w Pszowie 49 kontroli kotłowni. - Kontrole najczęściej wynikają z obowiązku jaki ma samorząd po ogłoszeniu ostrzegawczym dotyczącym jakości powietrza oraz ogłoszeniu alarmowym. W dniu ogłoszenia ostrzegawczego musimy przeprowadzić co najmniej dwie kontrole, a po ogłoszeniu alarmu co najmniej pięć kontroli posesji pod kątem ewentualnego spalania odpadów lub materiałów zabronionych – informuje Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa. - W tym sezonie przeprowadzamy również kontrole wynikające ze zgłoszeń. Najczęściej mieszkańcy widzą gęsty dym z komina i wtedy o tym informują. Pracownicy w takich wypadkach kontrolują daną posesję. Muszę podkreślić, że przy każdej z 49 kontroli nie stwierdzono spalania materiałów zabronionych. Gęsty dym wynika niestety najczęściej ze złego sposobu spalania węgla – dodaje Piotr Kowol.
W listopadzie przeprowadzono 19 kontroli, w grudniu 11, w styczniu 15 i w lutym 4. Kontrole prowadzone są przez urzędników, czasem w asyście funkcjonariuszy policji.
W ostatnich latach na terenie Pszowa wymieniono ponad 200 starych pieców. - W tym roku mieliśmy w planie budżetowym wymianę 60 kotłów, środki na ten cel skończyły się błyskawicznie, ale nadal zbieramy wnioski od chętnych. Jeśli uda się znaleźć dodatkowe środki postaramy się dofinansować kolejne wymiany. Będzie to także wskaźnik potrzeb w zakresie wymiany źródeł ciepła, tym bardziej, że wzorem Gminy Gorzyce planujemy wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otwarcie w Urzędzie Miasta punktu przyjmowania wniosków do programu „Czyste powietrze”. Umożliwi to mieszkańcom możliwość starania się o środki dotacyjne i pożyczkowe z WFOŚiGW– mówi Czesław Krzystała, burmistrz Pszowa.
Warto dodać, że na terenie całego powiatu przeprowadzana jest inwentaryzacja palenisk. W wyniku porozumienia, jakie zostało zawarte pomiędzy Województwem Śląskim, korporacją Mistrzów Kominiarskich oraz Beskidzkim Cechem Kominiarskim, kominiarz, który będzie wykonywał przegląd instalacji, dodatkowo przeprowadzi z właścicielem nieruchomości ankietę dotyczącą zainstalowanego w budynku źródła ciepła. Inwentaryzacja pozwoli m.in. na pozyskanie szczegółowych informacji na temat ilości i rodzaju instalacji służących do ogrzewania budynków. Ma to związek z narzuconymi terminami wymiany starych kopciuchów. Pierwszy taki termin (dla pieców użytkowanych powyżej 10 lat) mija z końcem 2021 roku.
Szymon Kamczyk
Ciekawe, co zrobią zapominalscy, co do końca 2021 nie wymienią pieca ???, ciekawe, czy w 2022 pójdzie jeszcze kupić węgiel to kopciuchów? co będą codziennie płacić kilkutysięczny mandat ? czy w pośpiechu wymienią piec ?
W powietrzu czuć smog??? Nie macie pojęcia o czym piszecie? Więc lepiej się nie ośmieszajcie!