Dzień Nauki Polskiej w bibliotece na Płoni. To było pierwsze takie święto [ZDJĘCIA]
Być może nie każdy wie, że 19 lutego po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto narodowe - Dzień Nauki Polskiej. Jest to data nieprzypadkowa - tego dnia w 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik. Z tej okazji, Filia Publiczno-Szkolna nr 5 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu zorganizowała cykl spotkań edukacyjnych dla uczniów.
Zgodnie z nową ustawą:
Dzień Nauki Polskiej ma podkreślić dokonania polskich naukowców i być wyrazem uznania dla nich, inspiracją do pójścia w ich ślady.
W ramach przygotowanych przez bibliotekę zajęć, uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 mieli okazję poznać trzech polskich naukowców. Pierwszym z nich był Mikołaj Kopernik, znany jako ten, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Kolejny naukowiec to Maria Curie-Skłodowska - fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Ostatnia postać to Jan Czochralski - w ojczyźnie mało znany. Jego nazwisko jest najczęściej wymienianym na świecie nazwiskiem polskiego uczonego. Telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3, przenośne konsole do gier i inne urządzenia elektroniczne działają w oparciu o monokryształy, produkowane metodą opracowaną przez profesora Czochralskiego.
Dzieciom bardzo spodobała się taka nietypowa lekcja, dlatego na koniec chętnie sięgnęły po ciekawe, tematyczne nowości książkowe dostępne w bibliotece.
źródło: MiPBP Racibórz