MOK w Żorach szuka Przyjaciół Miejskiej Pasieki wśród firm i instytucji. O co chodzi w tej akcji?
Z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury i Towarzystwa Kulturalnego „Kontrapunkt”, z dofinansowaniem z budżetu miasta Żory w 2019 roku zakupiono 4 ule dla pszczół. Inicjatywę nadzoruje MOK, a ulami opiekuje się pszczelarz Aleksander Sładczyk. Teraz MOK wystosował apel do żorskich firm i instytucji, aby włączyły się w tę inicjatywę. Jak mogą to zrobić?
MOK w Żorach szuka Przyjaciół Miejskiej Pasieki wśród firm i instytucji. O co chodzi w tej akcji?
- Zwracamy się do wszystkich żorskich firm oraz przedsiębiorców z propozycją włączenia się do naszego projektu w charakterze Przyjaciela Miejskiej Pasieki. To czego oczekujemy od przyjaciół pasieki to możliwie najbardziej przyjazne pszczołom zagospodarowanie terenów w Żorach, na których działają. Przez przyjazne pszczołom zagospodarowanie terenu rozumiemy obsadzanie terenów zielonych administrowanych przez właścicieli lub dzierżawców roślinami miododajnymi i zastępowanie chociaż części trawników skwerami w typie kwietnej łąki. Nasi pszczelarze – eksperci mogą posłużyć doradztwem w doborze najodpowiedniejszych gatunków roślin - informuje MOK w Żorach.
Dzisiaj dbałość o środowisko naturalne jest warunkiem koniecznym prowadzenia odpowiedzialnego biznesu, dlatego inicjatorzy akcji liczą, że wiele firm podejmie współpracę. - Jeżeli w trakcie prowadzonych przez Państwa inwestycji niezbędne okazały się wycinki drzew, włączenie się w akcję sadzenia roślin miododajnych może być świetnym sposobem, aby zwrócić przyrodzie to co zostało jej zabrane. Jeżeli Państwa firma pozytywnie odpowie na naszą prośbę otrzyma tytuł Przyjaciela Miejskiej Pasieki o czym będziemy informować w naszych mediach społecznościowych oraz przy każdej okazji w trakcie wszystkich wydarzeń związanych z tym projektem. Oprócz tego otrzyma zestaw oryginalnych upominków przygotowanych przez Miejską Pasiekę oraz zestaw identyfikacji wizualnej, który będą mogli Państwo wykorzystać w swoich działaniach PR, CSR i umieścić na swoich terenach zielonych - wyjaśnia MOK w apelu do przedsiębiorców.
Pracownicy MOK chcą wspierać pszczelarzy w kontynuowaniu dawnej tradycji sadzenia w mieście drzew i krzewów miododajnych. Takie praktyki były stałym elementem aktywności pszczelarzy po wojnie aż do lat 90-tych. Warto do tego wrócić, dlatego ośrodek bądź współpracujące z nim stowarzyszenia chcą pozyskiwać środki na kupno sadzonek i równolegle zgłaszać takie pomysły władzom miasta odpowiedzialnym za infrastrukturę miejską i ochronę środowiska.
Firmy i instytucje oraz osoby prywatne zainteresowane Miejską Pasieką, mogą zwracać się po szczegółowe informacje do Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, tel. +48 (32) 434 24 36, +48 (32) 434 19 93.